لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

ابراز اطمینان روسیه به عملی شدن معامله خرید ناو جنگی از فرانسه


.
.

یک روز پس از آن که فرانسه اعلام کرد تحویل دو ناو هلیکوپتربر ساخت آن کشور به روسیه را به تاخیر انداخته است، مقامات روسیه گفتند انتظار دارند معامله خرید دو فروند ناو جنگی از فرانسه عملی شود.

دفتر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد تحویل نخستین ناو میسترال به روسیه متوقف شده است و به آنچه که «جنگ وخیم» در شرق اوکراین خواند استناد کرد و گفت نقش روسیه در آن مناقشه به «شالوده‌های امنیت در اروپا» صدمه زده است.

با این حال، وزیر صنعت روسیه روز پنجشنبه گفت تصور کرملین آن است که قرارداد یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری بر اساس توافقنامه‌ها عملی خواهد شد. هیچ کدام از دو طرف نگفتند این ناوها چه زمانی ممکن است در اختیار روسیه قرار بگیرند.

نخستین فروند از آن ناوهای هلیکوپتربر نظامی، که «ولادی وستک» نامگذاری شده، نزدیک تکمیل شدن است و ۴۰۰ ملوان روس از ماه ژوئن در کارخانه کشتی‌سازی در سن نازر، در کرانه آتلانتیک، سرگرم آموزش بوده‌اند. دومین ناو «سواستوپل» نام گذاری شده است.

معامله فرانسه برای فروش ناو به روسیه، در داخل ناتو و اتحادیه اروپا جنجال براه انداخت. پس از اعلام تعلیق قرار داد، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا آن را «تصمیمی عاقلانه» خواند و آن را ستود.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت امیدوار است مساله این کشتی‌های جنگی به زودی حل شود.

XS
SM
MD
LG