لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

رای منفی اتحادیه فوتبال روسیه به انتقال به کنفدراسیون فوتبال آسیا


آرشیو
آرشیو

اتحادیه فوتبال روسیه به تغییر عضویت فدراسیون فوتبال این کشور از کنفدراسیون فوتبال اروپا به آسیا رای منفی داده و با نگاهی به بهبود روابطش با یوفا تصمیم به ماندن در اتحادیه فوتبال اروپا گرفته است.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و فدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) بهمن ۱۴۰۱ تصمیم گرفتند که به علت تهاجم روسیه به اوکراین همه تیم‌های روسی، اعم از ملی و باشگاهی، را از شرکت در مسابقات خود تعلیق کنند.

الکساندر دیوکوف، رئیس اتحادیه فوتبال روسیه، اواخر سال ۱۴۰۱ گفت که روسیه در حال بررسی پیوستن به کنفدراسیون فوتبال آسیا است.

اما روز چهارشنبه ۲۹ آذر خبرگزاری «آرآی‌ای» روسیه به نقل از میخائیل گرشکویچ، عضو اتحادیه فوتبال آن کشور گزارش داد: «مسئله [انتقال به فدراسیون فوتبال آسیا] مورد بحث قرار گرفت. ما به اتفاق آرا به آن رای منفی دادیم؛ زیرا هیچ تضمینی از سوی فیفا در این مورد وجود ندارد.»

او افزود: «ما تصمیم گرفته‌ایم به تماس‌ها با یوفا ادامه دهیم، به‌ویژه که بهبودهایی به وجود آمده است.»

یوفا در شهریور ماه اعلام کرد: «کودکان نباید به دلیل اقداماتی که مسئولیت آنها منحصراً بر عهده بزرگسالان است، مجازات شوند.»

فیفا نیز مهر امسال با اجازه دادن به تیم‌های دختر و پسر زیر ۱۷ سال روسیه برای شرکت در مسابقات، محرومیت کامل این کشور از حضور در فوتبال بین المللی را لغو کرد.

البته این حرکت از سوی فیفا مشروط بر آن بود که آن تیم‌ها به جای روسیه با نام «اتحادیه فوتبال روسیه» بازی کنند و با رنگ‌های خنثی بدون پرچم ملی، سرود ملی، و لباس و تجهیزات تیم ملی خود بازی کنند.

یوفا البته بعدتر از طرح بازگرداندن تیم‌های زیر ۱۷ سال روسیه به مسابقات اروپایی صرف‌نظر کرد.

XS
SM
MD
LG