لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

روسیه در «آزادی» از انزوای فوتبالی خارج می‌شود


دیدارهای تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران در نوروز ۱۴۰۲ با حضور تماشاگران برگزار می‌شود.
دیدارهای تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران در نوروز ۱۴۰۲ با حضور تماشاگران برگزار می‌شود.

در حالی که تیم ملی فوتبال روسیه پی تهاجم این کشور به اوکراین از حضور در تمام میادین فوتبال توسط فیفا محروم شده است، در تعطیلات نوروز به دیدار تیم ملی ایران می‌رود.

برگزاری این دیدار با حضور تماشاگران یا بدون حضور تماشاگران موضوعی بود که در چند روز گذشته در رسانه‌ها به آن پرداخته شد. از زمان اعتراضات سراسری در ایران بسیاری از رقابت‌های ورزشی «بدون تماشاگر» برگزار شد و چندی هفته‌ای است که برخی از بازی‌های فوتبال در ایران با ظرفیت محدود با حضور تماشاگران برگزار می‌شود.

حالا فدراسیون فوتبال روسیه که با محدودیت‌های بین‌المللی مواجه است، از برگزاری بازی با تیم ملی ایران و «با تماشاگر» خبر داده است. بر اساس اعلام رسمی فدراسیون فوتبال روسیه، تیم ملی این کشور سوم فروردین‌ماه ۱۴۰۲ «بازی تدارکاتی» با تیم ملی ایران خواهد داشت. فدراسیون فوتبال ایران هم صبح شنبه خبر حضور تماشاگران را تایید کرد.

در پی تهاجم نظامی بامداد پنجم اسفندماه ۱۴۰۰ ارتش روسیه به دستور ولادیمیر پوتین به خاک اوکراین، این کشور با محدودیت‌ها و تنبیهات شدید بین‌المللی در حوزه‌های مختلفی از جمله ورزش مواجه شد.

هر چند روسیه اقدامات خود در اوکراین را «عملیات ویژه» برای از بین بردن تهدیدات امنیتی اعلام کرد، اما نهایتا «فیفا» اوایل سال گذشته میلادی تصمیم گرفت تا حضور این کشور در رقابت‌های بین‌المللی را تعلیق کند که بر همین اساس، این کشور از شرکت در جام جهانی قطر نیز محروم شد. یوفا نیز روسیه را از جام ملت‌های بعدی اروپا کنار گذاشت.

حال فدراسیون فوتبال روسیه خبر داده است که مسابقه تدارکاتی با تیم فوتبال ایران که در «ورزشگاه آزادی» برگزار می‌شود، هفته آینده و از ساعت «۲۰:۳۰ به وقت تهران» آغاز می‌شود و «تماشاگران می‌توانند برای تماشای این دیدار به ورزشگاه بروند.»

از سوی دیگر، بیست و یکم اسفندماه سرانجام پس از هفته‌ها چالش برای تعیین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران و نپذیرفتن این جایگاه از سوی برخی چهره‌های مشهور فوتبالی کشور، امیر قلعه‌نویی، سرمربی اسبق استقلال تهران و فعلی گل‌گهر سیرجان به عنوان جایگزین «کارلوس کی‌روش» انتخاب شد‌.

روز گذشته سرمربی تازه تیم ملی اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی را نیز اعلام کرد. این اولین اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران با سرمربی ایرانی خود خواهد بود. طبق اعلام فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی تیم ملی فوتبال ایران سوم فروردین به دیدار روسیه و هشتم فروردین به دیدار کنیا می‌رود تا مسیر آماده سازی برای شرکت در جام‌ملت‌های آسیای آینده بطور رسمی آغاز شود.

XS
SM
MD
LG