لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

بازرسان روسی وضعیت امنیت فرودگاه های مصر را بررسی می کنند


گردشگران روسی در میان تدابیر امنیتی از مصر به کشور خود باز میگردند.
گردشگران روسی در میان تدابیر امنیتی از مصر به کشور خود باز میگردند.

همزمان با بازگرداندن ده ها هزار گردشگر روسی از مصر پس سقوط هواپیمای روسی در شبه جزیره سینا، یک گروه از بازرسان روسی برای ارزیابی وضعیت امنیتی فرودگاه‌های مصر وارد قاهره شدند.

در پی سقوط یک هواپیمای مسافربری روسی در صحرای سینا در مصر و گمانه زنی درباره دلایل سقوط آن، نگرانی‌ها از امنیت پرواز بر فراز مصر افزایش یافته است.

از زمان سقوط هواپيمای روسی در شنبه گذشته، ۳۱ اکتبر، فرضيۀ احتمال دخالت داعش در سرنگونی آن هر چه بيشتر در حال شکل گيری است اما ايمن المقدم، سرپرست تيم کارشناسان و بازرسان مصری مسئول تحقيق در مورد علت سقوط گفت که هنوز به جمع بندی روشن و قاطعی نرسيده اند.

او روز یکشنبه ۸ نوامبر گفت: "تيم مسئول تحقيق در مورد صداهای ضبط شده در هواپيما کارشان را انجام دادند و در حال نوشتن گزارش خود هستند که اين کار وقت می برد. در آخرين لحظه صدايی شنيده شده، اما نوع و ماهيت آن بايد در آزمايشگاه‌های مخصوص مشخص شود."

مقام‌های مصری پیشتر از اینکه کشورهای غربی اطلاعات خود را درباره سقوط هواپیمای در مصر با این کشور در میان نمی‌گذارند، گله کرده بودند.

از سوی دیگر، کار بازگرداندن گردشگران روس از مصر هچنان ادامه دارد. بنابر آمار معاون نخست وزيری روسيه هم اکنون حدود ۸۰ هزار گردشگر روس، يعنی دو برابر رقمی که قبلاً اعلام شده بود در مصر هستند، در حاليکه حدود ۱۱ هزار نفر با هواپيماهای اعزامی روسيه به کشورشان برگردانده شدند.

دولت مصر در حال حاضر از ورود خبرنگاران و فيلمبرداران خارجی به فرودگاه شرم الشيخ، ساحل و کليه اماکن عمومی آن جلوگيری می‌کنند. بر اساس آخرين خبرها برنامه پرواز کليه خطوط هواپيمايی از جمله بريتانيا و روسيه از فرودگاه‌های مصر به روال عادی برگشته بود. رسانه‌های دولتی و کانال‌های تلويزيون‌های خصوصی مصر با فيلمبرداری از محل بازرسی فرودگاه‌های بين‌المللی نشان می‌دهند که مقررات امنيتی به طور جدی رعايت می‌شود.

در کنار اين اقدامات، امداد گران مصری و روس در محل سقوط ايرباس A-۳۲۱در صحرای سينا با نثار شاخه‌های گل سرخ ياد جان باختگان را گرامی داشتند. همزمان مراسمی در کليسای سن پيترزبورگ برگزار شد و برخی از قربانيان به خاک سپرده شدند.

XS
SM
MD
LG