لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

روسیه: سقوط هواپیما در مصر "دلیل خارجی" داشت


مقامات ارشد متروجت، خطوط هوایی چارتر روسیه با رد هرگونه احتمال نقص فنی یا خطای انسانی در سانحه سقوط هواپیمای ایرباس این شرکت در مصر، عوامل "خارجی" را دلیل سقوط هواپیما و مرگ ۲۲۴ سرنشین آن اعلام کرد.

الکساندر اسمیرنوف، معاون شرکت متروجت روز دوشنبه گفت: "هیچ نقص فنی وجود ندارد که منجر به درهم شکستن هواپیما در آسمان شود."

اسمیرنوف در کنفرانس خبری که در مسکو برگزار شد به خبرنگاران گفت: "هواپیما پرواز نمی‌کرد، بلکه سقوط می‌کرد. عوامل پرواز کنترل بر همه چیز را به کلی از دست داده بودند و از همین رو حتی یک تلاش برای برقرار تماس با بیرون و گزارش وضعیت داخل هواپیما صورت نگرفت."

اسمیرنوف گفت هواپیمای چارتر متروجت "آسیب بزرگی خورده بود که امکان ادامه پرواز را غیرممکن ساخته بود."

او گفت تنها چیزی که می‌تواند توضیح قانع‌کننده‌ای برای سقوط هواپیما باشد "یک اقدام خارجی است...ما هرگونه نقص فنی هواپیما و خطای خلبان یا عوامل پرواز را رد می‌کنیم."

محل تقریبی سقوط هواپیمای روسی در شبه جزیره سینا
محل تقریبی سقوط هواپیمای روسی در شبه جزیره سینا

فقدان علائم اقدام تروریستی

قاهره و مسکو ادعای داعش مبنی بر این که شاخه مصر این گروه افراطی اسلامگرا هواپیما را هدف حمله قرار داده رد کردند.

هواپیمای مسافربری روسی روز شنبه کمی پس از پرواز از بندر شرم الشیخ به مقصد سنت پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه سقوط کرد و همه 224 سرنشین آن که غیر از عوامل پرواز همگی توریست بودند، جان باختند. سه تن از سرنشینان شهروند اوکرایین بودند.

جیمز کلپر رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه گفت "هیچ شاهد مستقیمی مبنی بر این که تروریسم در این سانحه دخالت داشته فعلا وجود ندارد." او در عین حال گفت داعش که مسئولیت حمله را برعهده گرفته، حضور چشمگیری در شبه‌جزیره سینا در مصر دارد. او گفت بعید است که داعش توانایی هدف گرفتن هواپیما را داشته باشد "اما نباید احتمال آن را یکسره رد کرد."

کارشناسان می‌گویند داعش مصر قابلیت موشکی برای رسیدن به ارتفاع ۹۱۰۰ متری، ارتفاعی که هواپیما در حال پرواز بود را ندارند.

الکساندر اسمیرنوف، معاون شرکت هوایی متروجت روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری در مسکو با خبرنگاران صحبت کرد
الکساندر اسمیرنوف، معاون شرکت هوایی متروجت روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری در مسکو با خبرنگاران صحبت کرد

عملیات تحقیق

تیم تحقیق و تفحص در حال بررسی تمامی گزینه‌هایی هستند که ممکن است طی حمله کنترل از راه دور از شبه‌جزیره سینا منجر به سقوط هواپیما شده باشد. این گروه حقیقت‌یاب متشکل است از کارشناسانی از روسیه و ایرلند-محل ثبت هواپیما- و همچنین از کمپانی ایرباس.

هواپیمای متعلق به شرکت متروجت روز شنبه هنگام پرواز بر فراز شبه‌جزیره سینا از رادارها ناپدید شد. کارشناسان جعبه‌های سیاه هواپیما که حاوی اطلاعات پرواز و مکالمات خلبان است را یافته‌اند.

کامیون های روسیه اجساد قربانیان سقوط هواپیمای روسی در مصر را برای تشخیص هویت به سردخانه سنت پترزبورگ منتقل می کنند.
کامیون های روسیه اجساد قربانیان سقوط هواپیمای روسی در مصر را برای تشخیص هویت به سردخانه سنت پترزبورگ منتقل می کنند.

بقایای قربانیان

پیشتر در روز دوشنبه اجساد قربانیان سانحه سقوط هواپیما در مصر از طریق یک پرواز دولتی روسیه به سنت پترزبورگ منتقل شد.

مقامات سنت پترزبورگ گفتند مراسم سوگواری و گرامیداشت قربانیان تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد یافت. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه را عزای عمومی اعلام کرده بود.

خبرگزاری ریا نووستی در قاهره به نقل از ویکتور سُرُچنکو عضو تیم تحقیقاتی روسیه پس از بازدید از صحنه سقوط گفت "بقایای ایرباس ای-321 در منطقه وسیعی پراکنده شده است."

چندین شرکت هواپیمایی از جمله ایرفرانس، لوفتانزا، امارات، و خطوط هوایی قطری گفته‌اند که به دلایل امنیتی هواپیماهایشان بر فراز شبه‌جزیر سینا پرواز نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG