لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

دیپلمات‌ها: چین با «بایکوت ظریف» کنفرانس صلح اوکراین بر سر «طرح جایگزین» لابی‌ می‌کند


عکس منتشر شده سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور (چپ) با رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ، در پکن را نشان می‌دهد - آوریل ۲۰۲۴
عکس منتشر شده سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور (چپ) با رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ، در پکن را نشان می‌دهد - آوریل ۲۰۲۴

چین که در یک نشست دو روزه (شنبه و یکشنبه) جهانی در مورد طرح صلح اوکراین شرکت نمی‌کند مشغول لابی کردن برای طرح جایگزین خود در مورد تهاجم روسیه به اوکراین است.

به گزارش رویترز، این مطلب را ۱۰ دیپلمات اعلام کردند.

یکی از آن دیپلمات‌ها این کارزار پکن را «بایکوت ظریف» نشست جهانی سوئیس خواند که قرار است ۲۶ و ۲۷ خرداد برگزارش شود.

۹۰ دولت و سازمان برای شرکت در نشست روز شنبه و یکشنبه سوئیس ثبت‌نام کرده‌اند.

قرار است در آن نشست از پیشنهادهای صلح ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از جمله خروج کامل نیروهای روسیه از اوکراین است.

مسکو که به نشست سوئیس دعوت نشده است پیشاپیش آن را بیهوده خواند.

چین که روابط نزدیکی با روسیه دارد، می‌گوید در آن کنفرانس شرکت نخواهد کرد زیرا الزامات پکن را که از جمله شرکت روسیه در آن نشست است، برآورده نمی‌کند.

به گفته این دیپلمات‌ها، نماینده ویژه پکن در امور اوراسیا، لی هوی، ماه گذشته میلادی از ترکیه، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بازدید کرد و با مقامات کشورهای در حال توسعه در سفارتخانه‌های آنها در پکن دیدار و گفت‌وگو کرد.

چین تلاش کرده است تا کشورهای در حال توسعه را برای پیوستن به یک طرح صلح شش ماده‌ای که ماه گذشته همراه با برزیل صادر کرد، دعوت کند.

این پیشنهاد خواستار برگزاری یک کنفرانس بین المللی صلح در «زمان مناسبی» است که روسیه و اوکراین آن را تعیین کنند و «با مشارکت یکسان همه طرف‌ها و همچنین بحث عادلانه درباره همه طرح‌های صلح» همراه باشد. اوکراین می‌گوید روسیه باید به اشغال اراضی آن پایان دهد.

چین و روسیه تنها چند روز ویش از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور حمله به همسایه کوچکتر خود (اوکراین) را در فوریه ۲۰۲۲ صادر کند، یک همکاری «نامحدود» را اعلام کردند.

پکن مدعی است در درگیری بی طرف است و به مسکو سلاح یا مهمات نداده است.

XS
SM
MD
LG