لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

اوکراین: بدون پدافند هوایی بیشتر، برق کافی در زمستان نخواهیم داشت


نیروگاه حرارتی آسیب دیده پس از حمله روسیه در اوکراین- آرشیو 
نیروگاه حرارتی آسیب دیده پس از حمله روسیه در اوکراین- آرشیو 

جرمن گالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین، روز پنجشنبه ۲۶ خرداد گفت که این کشور در صورت دریافت نکردن پدافند هوایی بیشتر در هفته‌های آینده، برق کافی در زمستان نخواهد داشت.

او به خبرگزاری رویترز گفت که سامانه‌های پدافند هوایی به اوکراین فرصت می‌دهد تا پیش از زمستان نیمی از زیرساخت‌های ویران شده برق خود را که در اثر حملات روسیه تخریب شده است، بازسازی کند.

جرمن گالوشچنکو افزود که حملات مداوم روسیه به سیستم‌های برق اوکراین فرآیند بازسازی این زیرساخت‌های حیاتی را دشوار کرده است.

حملات موشکی و پهپادی روسیه به بخش انرژی اوکراین از ماه فروردین افزایش یافت، نیمی از ظرفیت تولید این کشور را کاهش داد و منجر به خاموشی‌های برق در نقاط مختلف از جمله در کی‌یف، پایتخت اوکراین، شد.

به گفته وزیر انرژی اوکراین، این کشور ۵ ماه برای بازسازی سیستم‌های برق خود فرصت دارد ولی بدون استقرار پدافند هوایی مناسب موفق نخواهد شد.

او افزود که بدون جنگ‌افزارهای دفاعی، روسیه مجددا مراکز بازسازی شده را هدف قرار می‌دهد و آنها را ویران می‌کند.

در فصل زمستان به دلیل سرمای شدید، تقاضا برای برق در اوکراین به اوج می‌رسد و ظرفیت تولید ۵۰ درصدی کنونی قادر به تأمین نیاز نخواهد بود.

اوکراین در هفته‌های اخیر برای دریافت موشک‌های «پاتریوت» آمریکا تلاش کرده است که جنگ‌افزار موثری برای مقابله با موشک‌های بالستیک و مافوق صوت روسیه محسوب می‌شوند.

به گفته جرمن گالوشچنکو، اوکراین به هفت تا نه سامانه موشکی پاتریوت در هفته‌های آینده نیاز دارد و در غیر این صورت قادر به بازسازی زیرساخت‌های انرژی خود نخواهد بود.

او این سخنان را در حاشیه کنفرانسی در برلین آلمان بیان کرد؛ نشستی که اوکراین برای جلب حمایت بیشتر غرب تلاش می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، که در کنفرانس برلین شرکت داشت، همچنین در پارلمان آلمان سخنرانی کرد.

سوئیس به زودی میزبان نشستی بین‌المللی برای یافتن راهی برای صلح در اوکراین است، اما چین به دلیل دعوت نشدن از روسیه، در این‌ نشست شرکت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG