لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

روسیه اتهام «بمب کثیف» علیه اوکراین را در شورای امنیت مطرح می‌کند


آرشیو
آرشیو

روسیه همچنان اوکراین را به آماده‌سازی برای استفاده از «بمب کثیف» متهم می‌کند و می‌گوید این موضوع را روز سه‌شنبه به شورای امنیت سازمان ملل می‌برد.

این در حالی است که کشورهای غربی و اوکراین ادعای روسیه را رد کرده‌اند. «بمب کثیف» بمبی است که آغشته به مواد منفجره و همچنین مواد رادیو اکتیو است.

به گفته دیپلمات‌ها، روسیه به اعضای شورای امنیت گفته است که این موضوع را در جلسه غیرعلنی این هیئت ۱۵ عضوی مطرح می‌کند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، شامگاه دوشنبه نامه‌ای را به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، و نیز شورای امنیت این سازمان ارسال کرد و در آن گفت: روسیه «استفاده از بمب کثیف توسط رژیم کی‌یف را یک اقدام تروریسم هسته‌ای تلقی خواهد کرد.»

کی‌یف با رد ادعاهای مسکو مبنی بر برنامه‌ریزی اوکراین برای منفجر کردن یک بمب کثیف در خاک خود، روسیه را متهم کرده است که قصد دارد از این اتهام به عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش در اوکراین استفاده کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه نسبت به «ماهیت پیامدهای عمیق» استفاده احتمالی روسیه از بمب کثیف یا هر سلاح هسته‌ای دیگر هشدار داد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز دوشنبه گفت که اعضای ناتو ادعاهای روسیه را که اوکراین برای استفاده از بمب کثیف در خاک خود آماده می شود رد کردند. او همچنین تاکید کرد که روسیه نباید از این ادعا به عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش استفاده کند.

استولتنبرگ گفت روز دوشنبه در این مورد با لوید آستین و بن والاس، ، وزیران دفاع آمریکا و بریتانیا، گفت‌وگو کرد.

در همین حال، ژنرال ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت هسته‌ای، بیولوژیکی، و شیمیایی روسیه در یک نشست خبری گفت که نیروهای روس برای فعالیت «تحت آلودگی رادیواکتیو» آماده می‌شوند. بسیاری از روس‌ها پس از تهاجم مسکو به اوکراین، کشورشان را ترک کرده‌اند.

مقامات آمریکایی روز دوشنبه گفتند در حال حاضر هیچ نشانه ای وجود ندارد که مسکو تلاشی برای استفاده از بمب کثیف یا سلاح هسته ای انجام داده باشد.

XS
SM
MD
LG