لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

مصرف دخانیات در مکان های عمومی روسیه ممنوع شد


مردی در حال سیگار کشیدن در میدان سرخ مسکو
مردی در حال سیگار کشیدن در میدان سرخ مسکو

روسیه با ۴۴ میلیون سیگاری، چهارمین بازار مصرف سیگار در جهان بعد از چین، هند و اندونزی است. اما این روند ممکن است به زودی تغییر کند.

دولت روسیه از هفته گذشته برای مبارزه با مصرف دخانیات، کشیدن سیگار در رستوران ها، بارها، هتل ها، قطارها و دیگر مکان های عمومی را منع کرد. این روزها در مسکو دیدن افرادی که در پیاده رو ها برای کشیدن سیگار دور هم جمع شده اند، به صحنه ای عادی تبدیل شده است.

غیرسیگاری ها از این اقدام خوشحالند؛ ولی صاحبان بارها و رستوران ها نگرانند که از تعداد مشتریانشان کاسته شود.

منع کشیدن سیگار در مکان های عمومی در مورد رستوران هایی که در فضای باز میز و صندلی می گذارند هم اجرا می شود؛ و افرادی که می خواهند سیگار دود کنند، باید پنج متر از میز و صندلی ها فاصله بگیرند.

این دومین اقدام جدی دولت روسیه برای مبارزه با دخانیات است. سال گذشته، تبلیغات برای سیگار منع شد و کارخانه های تولیدکننده موظف شدند هشدارهای مصوری در مورد زیان های دخانیات روی پاکت سیگار بگذارند.

وزارت بهداشت روسیه می گوید اقدام سال گذشته ۱۵ درصد از سیگاری ها را به ترک سیگار کشاند.

دولت روسیه در گام سوم مبارزه با دخانیات قصد دارد مالیات سیگار را شش برابر کند؛ و با این کار، ۱۵% دیگر از شمار سیگاری ها بکاهد.

آمارها نشان می دهد که ۶۰ % مردان روسیه سیگار می کشند. در دوران اتحاد شوروی، کمبود سیگار مردم را به شورش واداشته بود.

مقام های وزارت بهداشت روسیه، ضمن تأیید اقدام دولت برای سلامت مردم، می گویند تغییر دادن زندگی نیمی از بزرگسالان روسیه بی آن که واکنش شدیدی ایجاد شود، چالش بزرگی برای کرملین است.

درحال حاضر به نظر می رسد مردم تن به رعایت قانون جدید داده اند، ضمن این که سرپیچی از قانون می تواند جریمه مالی هم به دنبال داشته باشد: جریمه افراد سیگاری معادل ۴۵ دلار آمریکاست، کشیدن سیگار در رستوران ها هزار دلار برای فرد سیگاری و ۲هزار دلار هم برای صاحب رستوران آب می خورد.
XS
SM
MD
LG