لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

روسیه مناطق اشغالی اوکراین را ضمیمه خاک خود می‌کند 


یک خودروی نظامی روسیه در خیابانی در لوهاسنک که در آن تابلوهایی با نوشته «با روسیه برای همیشه، ۲۷ سپتامبر» نصب شده، در روز ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲، پیش از رفراندم. منطقه لوهانسک تحت اشغال روسیه در شرق اوکراین است.
یک خودروی نظامی روسیه در خیابانی در لوهاسنک که در آن تابلوهایی با نوشته «با روسیه برای همیشه، ۲۷ سپتامبر» نصب شده، در روز ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲، پیش از رفراندم. منطقه لوهانسک تحت اشغال روسیه در شرق اوکراین است.

کاخ کرملین اعلام کرد چهار منطقه از اوکراین را که به اشغال خود درآورده، روز جمعه هشتم مهر (سی‌ام سپتامبر) به طور رسمی به خاک روسیه ضمیمه خواهد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دولت روسیه روز پنجشنبه هفتم مهر به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه در مراسم الحاق رسمی چهار منطقه اوکراین – لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا – به خاک روسیه شرکت خواهد کرد.

آسوشیدپرس گزارش داد اقدام روسیه در پی برگزاری به اصطلاح «رفراندم‌های» سازماندهی شده توسط کرملین در بخش‌های اشغال شده اوکراین – که ادعا می‌شود ساکنان با اکثریت قاطع به زندگی تحت حاکمیت مسکو رأی داده‌اند – انجام می‌گیرد. پس از رای گیری‌هایی که روز سه‌شنبه در مناطق تحت اشغال روسیه در اوکراین به پایان رسید، الحاق رسمی انتظار می‌رفت.

دولت اوکراین و غرب این رفراندوم را غیرقانونی، اجباری و تقلبی خوانده‌اند.

یان لیپاوسکی، وزیر خارجه جمهوری چک، که کشورش در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، این اقدام را «مطلقاً غیرقابل پذیرش» خواند و گفت: «ما این الحاق یک طرفه را که بر پایهٔ یک فرآیند کاملا جعلی و بدون مشروعیت است، رد می‌کنیم.» لیپاوسکی همه پرسی طرفداران روسیه را «نمایش تئاتر» توصیف کرد و بر این که این مناطق جزو «خاک اوکراین» باقی بمانند، پافشاری کرد.

نخست وزیران ایتالیا و دانمارک و وزیر خارجه آلمان نیز روز پنجشنبه روسیه را برای رفراندوم تقلبی محکوم کردند. آنالینا بائربوک، وزیر خارجه آلمان در کنفرانسی در برلین گفت: «مقامات روسیه با تهدید و در مواردی حتی به زور اسلحه، مردم را از خانه یا محل کار خود بیرون آوردند تا رأی خود را در صندوق‌های رای شیشه‌ای بریزند. این برخلاف انتخابات آزاد و منصفانه ... و در خلاف جهت صلح است. تا زمانی که این دستور روسیه در سرزمین‌های اشغالی اوکراین حاکم باشد، هیچ شهروندی امن نیست. هیچ شهروندی آزاد نیست.»

بنا به گزارش‌ها، مسئولان انتخابات روسیه همراه با نیروهای مسلح خانه به خانه رفته بودند تا در پنج روز رأی گیری، برگه‌های رای جمع آوری کنند. آرای موافق با انضمام مناطق اشغالی به روسیه به طرز مشکوکی بالا بود؛ و کشورهای غربی آن را «غصب زمین» توسط رهبر روسیه، که پس از تلفات نظامی شرم‌آور نیروهای روسی در اوکراین، به طور فزاینده‌ای در مخمصه قرار گرفته، قلمداد می‌کنند.

اوکراین نیز در موضعی که مورد حمایت واشنگتن نیز قرار گرفته است، این همه‌پرسی‌ها را غیرقانونی دانسته و گفته که کشورش حق دارد آن مناطق را بازپس گیرد.

XS
SM
MD
LG