لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۶

روسیه از بستن راه هواپیمای آمریکایی دفاع کرد


یک جت جنگنده اف-16 ارتش آمریکا در استونی
یک جت جنگنده اف-16 ارتش آمریکا در استونی

روسیه از رهگیری یک فروند هواپیمای شناسایی آمریکا برفراز بالتیک در روز جمعه دفاع کرده و می گوید هواپیما دستگاه رد و انتقال پیام را که برای شناسائی لازم است خاموش کرده بود.

گزارش رویترز به نقل از سخنگوی پنتاگون حاکی است هواپیمای آر سی – ۱۳۵ نیروی هوایی آمریکا، وقتی یک فروند جنگنده سوخوی روسیه راه را به شیوه ای "ناسالم و غیر حرفه ای" بر آن بست، در مسیر عادی در فضای بین المللی پرواز می کرد.

سی ان ان گزارش داد جت روسیه به ۳۰ متری هواپیمای آمریکایی رسید و مانور چرخش کامل را حول آن به اجرا درآورد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت "تمام پروازهای هواپیماهای روسیه بر اساس مقررات بین المللی صورت می گیرد." این بیانیه افزود "نیروی هوایی آمریکا دو راه حل دارد، یا نزدیک مرزهای ما پرواز نکند، یا پیامگیر را برای شناسائی روشن نگهدارد."

رویترز می گوید حادثه روز جمعه بر تنش بین آمریکا و روسیه بر سر شرق اروپا می افزاید. ناتو گفته است قصد دارد برای مقابله با آنچه آنرا یک روسیه تهاجمی تر تلقی می کند، بزرگترین عملیات تقویت نظامی در منطقه از زمان جنگ سرد را انجام دهد.

کشورهای بالتیک، استونی، لتونی و لیتوانی ، که در ۲۰۰۴ به ناتو پیوستند و نسبت به تهدید روسیه در پی انضمام شبه جزیره کریمه در ۲۰۱۴ احساس نگرانی می کنند، حضور بیشتر و دائمی تر اتحادیه را درخواست کرده اند.

XS
SM
MD
LG