لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه به ترکیه می رود


دیدار رجب طیب اردوغان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۹ بهمن ۱۳۹۲
دیدار رجب طیب اردوغان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۹ بهمن ۱۳۹۲
رئیس جمهوری ایران برای اولین بار از آغاز دوره ریاست جمهوری خود که از تابستان سال گذشته آغاز شد، قرار است فردا، دوشنبه ۱۹ خرداد ماه، در پاسخ به دعوت رسمی عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه به آن کشور سفر کند.

سفر رسمی دو روزه حسن روحانی حدود ۱۸ سال پس از آخرين سفر دوجانبه سران دو کشور در سال ۱۹۹۶، زمانی که اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس جمهوری وقت ايران، به دعوت سليمان دميرل همتای ترک خود به آن کشور سفر کرد، صورت می گیرد.

آنکارا و تهران در تلاش هستند تا روابطی که در سایه جنگ سه ساله در سوریه به تیرگی گراییده است را بهبود بخشند. ترکیه برخلاف ایران، از شورشیانی که قصد سرنگونی بشار اسد زئیس حکومت سوریه را دارند حمایت می کند.

رجیب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در بهمن ماه سال گذشته در راس هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرد که با توجه به بروز سردی روابط بین دو کشور در سال های اخیر، صفحه ای تازه در روابط دو کشور محسوب شد که با سفر آقای روحانی به آنکارا وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه به نقل از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت «روابط با همسایگان، از سیاست های دولت یازدهم است و در این سفر موضوعات و مشکلات مشترک دو کشور در منطقه بررسی خواهد شد.»

انتظار می رود در این سفر غیر از مسائل منطقه ای، بویژه بحران سوریه، برنامه هسته ای ایران نیز یکی دیگر از موضوعات اصلی مورد علاقه دو طرف برای گفتگو باشد.

ترکیه تاکنون چندین بار میزبان گفتگوهای هسته ای ایران با کشورهای غربی بوده است. آخرین مورد آن نیز، ملاقات غیررسمی و از پیش اعلام نشده اوایل ماه جاری بین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول بود.

ایران و قدرت های جهانی قصد دارند تا پیش از رسیدن به مهلت شش ماهه تعیین شده در توافق موقت آذر ماه ۱۳۹۲، که روز ۲۹ تیرماه به پایان می رسد، به یک توافق هسته ای جامع دست یابند، اما ناظران بر این باورند که این کار امکان پذیر نیست و احتمال دارد این گفتگوها برای تعیین پیش نویس توافق نهایی، برای یک دوره شش ماهه دیگر تمدید شود.

علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه روز گذشته اعلام کرد، شرکت در ضیافت شام رییس جمهوری ترکیه، دیدار با ایرانیان مقیم و برخی از تجار و بازرگانان، شرکت در مراسم گشایش شورای عالی همکاری های راهبردی ایران و ترکیه و نشست رسانه ای با برخی از مدیران رسانه های ترکیه از برنامه های رییس جمهوری ایران در سفر به ترکیه خواهد بود.

روابط تجاری، دیگر موضوع مهم مورد علاقه دو طرف خواهد بود. آقای اردوغان در سفر اخیر خود به ایران گفته بود دو کشور همسایه تصمیم دارند سطح مبادلات تجاری شان را تا سال آینده تا دو برابر افزایش دهند و به ۳۰ میلیارد دلار برسانند.

در دهه های گذشته که ایران تحت تحریم های اقتصادی قرار داشت، ترکیه جایگاه ویژه ای در تامین نیازهای ایران داشت اما در چند سال اخیر و با شدت گرفتن تحریم ها، آنکارا نیز با مشکلات فراوانی در زمینه روابط تجاری خود با ایران روبرو شد.

به توافق رسیدن ایران و غرب در مسئله هسته ای و رفع تحریم ها، می تواند سطح مبادلات تجاری دو کشور را تا حدی زیادی افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG