لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۷

اردوغان خواهان گسترش مناسبات تجاری با ایران شد


رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه می گوید آنکارا مایل است میزان داد و ستد با ایران را افزایش دهد.
به گزارش منابع خبری ایران و ترکیه، اردوغان که برای دیداری دو روزه به تهران رفته است، روز چهارشنبه با آیت الله خامنه ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد، و در کنفرانس خبری مشترکی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد سال جاری سال آغاز افزایش مبادلات بازرگانی بین دو کشور و رسیدن آن به سطح ۳۰ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۵ باشد.

اردوغان اهمیت واردات از ایران، از جمله نفت و گاز، را یاد آور شد و گفت امکانات فراوانی برای گسترش همکاری های دو جانبه در زمینه های فناوری و صنعتی وجود دارد.

جهانگیری نیز بر منافع مشترک ایران و ترکیه تاکید کرد، و با اشاره به مناسبات تاریخی دو کشور گفت امیدوار است سفر اردوغان مناسبات تهران – آنکا را به سطح جدیدی بالا ببرد.

گزارش ها حاکی است پیش از کنفرانس خبری در محل مجتمع سعدآباد، مقامات ایران و ترکیه توافقنامه هایی برای تشکیل یک کمیته مشترک تجاری و همکاری در بخش های گوناگون، امضا کردند.

مدیر خبرگزاری آنادولو و خبرگزاری جمهوری اسلامی – ایرنا – نیز توافقنامه جدیدی برای گسترش همکاری امضا کردند.

خبرگزاری شین هوا می گوید ترکیه و ایران سعی دارند مناسبات تجاری و بازرگانی دو جانبه را با ایجاد مکانیسم جدیدی برای کاهش مقررات اداری و کاغذ بازی تقویت کنند.

این گزارش به نقل از یک تحلیلگر در آنکارا حاکی است اختلافات سیاسی بین دو کشور ، به ویژه در مورد سوریه، باقی است، با این حال آنها قصد دارند با استفاده از کاهش تحریم های بین المللی علیه ایران، روابط اقتصادی را توسعه دهند.

شین هوا می گوید ترکیه به واردات انرژی متکی است و می خواهد نفت و گاز بیشتری از ایران وارد کند. با این حال، به نوشته یک کارشناس انرژی در روزنامه زمان، ترکیه از بالا بودن قیمت گاز طبیعی ایران شکایت داشته است و انتظار می رفت اردوغان از مقامات ایران درخواست کند آن را کاهش دهند.

تحلیلگر یاد شده به نقل از منابع وزارت انرژی می گوید ترکیه در حال حاضر ۴۹۰ دلار بابت هر یک هزار متر مکعب گاز به ایران می پردازد، در حالی که برای خرید همین مقدار گاز ۳۳۵ دلار به جمهوری آذربایجان و ۴۲۵ دلار به روسیه پرداخت می کند.
XS
SM
MD
LG