لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

دیدار رئیس جمهوری ایران و پاپ؛ اولین دیدار پس از سال ۱۹۹۹ میلادی


پاپ از روحانی به خاطر دیدارش تشکر و آرزوی صلح کرد، روحانی نیز از پاپ خواست تا برای او دعا کند. 
پاپ از روحانی به خاطر دیدارش تشکر و آرزوی صلح کرد، روحانی نیز از پاپ خواست تا برای او دعا کند. 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه و در دومین روز از سفر خود به اروپا، در واتیکان با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان دیدار و گفتگو کرد، دیداری که به عنوان بخشی از تلاش ایران برای حضور پررنگ تر در عرصه جهانی قلمداد می شود.

این اولین دیدار یک رئیس جمهوری ایران با پاپ از سال ۱۹۹۹ میلادی به شمار می رود. پاپ از روحانی به خاطر دیدارش که حدود ۳۹ دقیقه طول کشید تشکر و آرزوی صلح کرد، روحانی نیز از پاپ خواست تا برای او دعا کند.

پس از دیدار رهبر کاتولیک های جهان با حسن روحانی، واتیکان اعلام کرد ایران برای مبارزه با تروریسم باید کار بیشتری انجام دهد.

به دنبال اجرای توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی و لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، حسن روحانی روز دوشنبه به اروپا سفر کرد و وارد ایتالیا شد. تلاش برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران خارجی از جمله اهداف سفر آقای روحانی است. به گزارش خبرگزاری ها یک هیات عظیم ۱۲۰ نفره شامل وزیران و بازرگانان ایران حسن روحانی را همراهی می کنند.

دیدار با سرمایه گذاران ایتالیایی

حسن روحانی روز سه شنبه با صنعتگران و تاجران ایتالیایی دیدار و گفتگو کرد و گفت ایران امن ترین و با ثبات ترین کشور کل منطقه است.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری ایران در کنفرانسی به آنها گفت: "قوانین و مقررات ایران برای سرمایه گذاری قابل اعتماد است. ایران هیچگاه و در هیچ شرایطی تعهدات خود نسبت به جهان و کشورهای دیگر و بخش خصوصی کشورهای دیگر را نقض نکرده است."

حسن روحانی در تلاشی برای تشویق سرمایه گذاران ایتالیایی به حضور هرچه سریعتر در بازار ایران گفت: " نیاز به توضیح ندارد که یک کشور بعد از تحریم چند ساله ظرفیت های خالی دارد و این ظرفیت های خالی امروز هست، حتما یک سال دیگر شرایط امروز نیست. امروز ظرفیت های ما خالی است و اقتصاد ایران، اقتصاد بکر هست."

او از جمله امتیازات ایران را نیروی انسانی کافی تحصیلکرده و موقعیت جغرافیایی کشور ذکر کرد و گفت مردم ایران نیز "صنعت ایتالیا و خدمات آن را تجربه کرده اند، به ایتالیا اعتماد داشته اند و امروز اعتماد دارند."

پوشاندن مجسمه های لخت

در همین حال روزنامه گاردین گزارش داده است که در موزه های کاپیتولین رم، مجسمه های قدیمی که شکل اندام انسان را نشان می دهند، برای دیدار حسن روحانی و نخست وزیر ایتالیا با پنل های بزرگ سفید پوشیده شده بود. این دو بیانیه مشترک خود را در موزه شهر قرائت کردند.

به نوشته گاردین این اقدام برای جلوگیری از ناراحت شدن احتمالی حسن روحانی صورت گرفت.

حسن روحانی پس از ایتالیا، روز چهارشنبه به فرانسه می رود. ایران و ایتالیا در سفر حسن روحانی حدود ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تفاهمنامه اقتصادی امضا کردند.

XS
SM
MD
LG