لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

روحانی خواستار لغو تحریم‌ها شد


مراسم تحلیف حسن روحانی، به عنوان هفتمین رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ١٣ مرداد (٤ اوت) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آقای روحانی در سخنانی که در این مراسم ایراد کرد گفت: «به صراحت میگویم که اگر پاسخ مناسب می‌خواهید، نه با زبان تحریم، که با زبان تکریم با ایران سخن بگویید.»

آقای روحانی تنها راه تعامل با ایران را «گفت‌وگو از جایگاه برابر، اعتمادسازی دوجانبه، احترام متقابل و کاستن از خصومت ها» دانست.

رئیس جمهوری جدید جمهوری اسلامی گفت تعامل سازنده بر اساس «احترام متقابل و منافع مشترک و از موضع برابر» مبنای روابط ایران و کشورهای دیگر خواهد بود.

آقای روحانی درباره تاثیر تحریم‌ها بر معیشت مردم ایران گفت: «ملتی را که با برخورداری از انسجام ملی و با مشارکت گسترده و در کمال آرامش و امنیت در انتخابات شرکت می کند، نمی توان با تحریم به تسلیم واداشت یا به جنگ تهدید کرد.»

حسن روحانی در مراسم تحلیف خود تلویحا گفت که ایران در پی تغییر مرزها و دولت ها نیست و نظام سیاسی هر کشور به خواست و اراده عمومی مردم آن بستگی دارد. اخیرا برخی خبرگزاری‌ها اظهارات آقای روحانی را نقل کرده و از قول او گفتند که اسرائیل باید محو شود. این سوء تعبیر خبری، واکنش نخست وزیر اسرائیل را برانگیخت. بنیامین نتانیاهو در واکنش گفته بود: «چهره حقیقی روحانی زودتر از آنچه تصور می شد افشا شد. حتی اگر آنها فورا اظهارات وی را تکذیب کنند، این چیزی است که این فرد به آن اعتقاد دارد و این برنامه رژیم ایران است.»

حسن روحانی، در مراسم تحلیف پس از ادای سوگند ریاست جمهوری، فهرست وزیران پیشنهادی خود را به مجلس ایران ارائه کرد. اسامی وزیران پیشنهادی دولت یازدهم به این ترتیب است:

۱ -اقتصاد و امور دارایی: علی طیب‌نیا
۲ -اطلاعات: سیدمحمود علوی
۳ -امور خارجه: محمدجواد ظریف
۴ -ارتباطات: محمود واعظی
۵ -آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی
۶ -بهداشت و درمان: حسن قاضی‌زاده هاشمی
۷ -کار، تعاون و رفاه اجتماعی: علی ربیعی
۸ -جهاد کشاورزی: محمودحجتی
۹ -دفاع: حسین دهقان
۱۰ -دادگستری: مصطفی پورمحمدی
۱۱ -راه و شهرسازی: عباس آخوندی
۱۲ -صنعت و تجارت: محمدرضا نعمت‌زاده
۱۳ -علوم، تحقیقات و فن‌آوری: جعفر میلی‌منفرد
۱۴ -فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی
۱۵ -کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی
۱۶ -نفت: بیژن نامدار زنگنه
۱۷ -نیرو: حمید چیت‌چیان
۱۸ -ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر
XS
SM
MD
LG