لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

ايران تهديدهای خود را به مرزهای آمريکا نزديکتر می کند


ايران تهديدهای خود را به مرزهای آمريکا نزديکتر می کند
ايران تهديدهای خود را به مرزهای آمريکا نزديکتر می کند

محمود احمدی نژاد به آمريکای جنوبی سفر خواهد کرد. دفتر محمود احمدی نژاد اعلام کرد رييس جمهوری در نيمه دوم دی ماه به ونزوئلا، نيکاراگوئه، کوبا و اکوادور خواهد رفت. ايلنا راس لتينن، رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، گفته است سفر احمدی نژاد در راستای نزديکتر شدن تهديد ايران به مرزهای ايالات متحده است. محمود احمدی نژاد در اولين مرحله از سفرش، با رييس جمهوری ونزوئلا ديدار خواهد کرد.

دفتر رياست جمهوری ايران اعلام کرد سفر محمود احمدی نژاد به آمريکای جنوبی با ديدار از هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، آغاز خواهد شد. به گزارش خبرگزاری ايرنا، احمدی نژاد ضمن عيادت از چاوز، در خصوص مسائل مورد علاقه دو کشور، به گفتگو خواهد پرداخت.

در واکنش به اين خبر، رييس کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا در بيانيه ای اعلام کرد ايران در تلاش است تا به تعميق روابط خود با متحدانش در آمريکای جنوبی بپردازد و تهديدهای خود را به مرزهای ايالات متحده نزديکتر کند.

طی سال های اخير، همکاری های ايران با متحدانش در آمريکای جنوبی، نگرانی سياستمدارن آمريکايی را در پی داشته است. دولت آمريکا نسبت به فعاليت گروه های شبه نظامی مورد حمايت ايران در آمريکای جنوبی نگران است. در همين حال حمايت کشورهايی همچون ونزوئلا از ايران، در تقابل با افزايش فشارها عليه تهران، ارزيابی می شود.

برای کاهش اين حمايت ها، در سال ٢۰۱۱ اعضای محافظه کار کنگره آمريکا خواستار افزايش فشار بر دولت ونزوئلا شدند. در اين راستا دولت آمريکا تحريم هايی را عليه شرکت ملی نفت ونزوئلا، وضع کرد.

سفر آتی محمود احمدی نژاد به پايتخت ونزوئلا، چهارمين سفر وی به اين کشور خواهد بود. آخرين ديدار احمدی نژاد و چاوز در مهر ماه سال گذشته در تهران صورت گرفت، ملاقاتی که به امضای چندين قرارداد همکاری در بخش انرژی انجاميد.

هم اکنون خبر سفر محمود احمدی نژاد به آمريکای جنوبی در شرايطی منتشر می شود که کنگره آمريکا افزايش تحريم ها عليه ايران را در دستور کار دارد.

ايلنا راس لتينن تاکيد کرد در حالی که ايران از متحدانش در آمريکای جنوبی کمک طلب می کند، لازم است آمريکا و متحدانش سخت ترين تحريم ها را عليه جمهوری اسلامی، به اجرا گذارند.

XS
SM
MD
LG