لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

فرودگاه الابرق در شرق لیبی هدف موشک قرار گرفت


پس از درگیری بین انقلابیون مجلس شورای بنغازی و جنگجويان ياغی تودهای از دود سیاه ديده شد. هر یک از طرفين برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه در بنغازی (لیبی) تلاش می‌کند -- ۱ شهريور ۱۳۹۳ (۲۳ اوت ۲۰۱۴)
پس از درگیری بین انقلابیون مجلس شورای بنغازی و جنگجويان ياغی تودهای از دود سیاه ديده شد. هر یک از طرفين برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه در بنغازی (لیبی) تلاش می‌کند -- ۱ شهريور ۱۳۹۳ (۲۳ اوت ۲۰۱۴)

از هفته گذشته که مصر و تونس، تقريباً همه پروازهای خود به غرب ليبی و طرابلس را قطع کردند، فرودگاه الابرق که در شرق بنغازی واقع شده است، نقطه عمده پروازهای ورودی به ليبی شده بود.

درپی اوج‌گيری درگیری‌ها بين گروه‌های مسلح رقیب در لیبی، مدير فرودگاه الابرق واقع در شرق آن کشور اعلام کرد افرادی با شليک موشک به آن فرودگاه، يکی از معدود مراکز تردد هوايی باقيمانده در لیبی را مورد حمله قرار دادند.

از هفته گذشته که مصر و تونس، به دلایل امنيتی، تقريباً همه پروازهای خود را به غرب ليبی و شهر طرابلس، پايتخت آن کشور، قطع کردند، فرودگاه الابرق که در شرق بنغازی واقع شده است، نقطه عمده پروازهای ورودی به ليبی شده بود.

دولت ليبی قادر به کنترل پیکارجویانی نيست که ۳ سال پيش به سرنگونی حکومت ديکتاتور معمر قذافی کمک کردند و اکنون برای کنترل سرزمين‌ها و منابع آن کشور، به رقابت با یکدیگر پرداخته‌اند.

طبق گفته ابوبکر عبيدی مدير فرودگاه الابرق، مهاجمان ناشناس، در حمله خود از موشک‌های متعدد استفاده کرده، اما هیچ خسارت عمده‌ای به فرودگاه وارد نشد، و این فرودگاه هنوز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مقامات ليبی گفتند شرکت هواپيمايی تونس روز يکشنبه، ۲ شهريورماه (۲۴ اوت) پروازهای خود را به الابراق و توبروک در شرق ليبی متوقف کرد. اين شرکت يکی از آخرين شرکت‌های هواپيمايی خارجی بود که، پس از تبديل شدن فرودگاه طرابلس در ماه گذشته به صحنه نبرد گروه‌های متخاصم، هنوز پروازهايی را به ليبی انجام می‌داد.

شنبه گذشته يک گروه مسلح عمدتاً برخاسته از مصراته، کنترل فرودگاه طرابلس را از کنترل گروه رقيبی از زنتان، شهری در غرب کشور، خارج کرد. ترمينال اين فرودگاه طعمه حريق شد، اما مسئوليت حريق و خرابی‌های آن را کسی برعهده نگرفته است.

فرودگاه شهر بندری بنغازی از خردادماه گذشته تاکنون تعطيل است، يعنی از زمانی که يک ژنرال ياغی عملیات نظامی عليه اسلامگرايان را براه انداخت.

XS
SM
MD
LG