لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

ادامه اخبار نگران‌کننده در حوزه میراث فرهنگی؛ دزد موزه همدان در تهران به دنبال مشتری


عکس تزئینی است
عکس تزئینی است

روز دوشنبه سوم مرداد پلیس غرب تهران از دستگیری مردی با یک کوله‌پشتی پر از اشیاء گران‌قیمت عتیقه خبر داد و اعلام‌ کرد، متهم در تحقیقات اولیه به جرم خود مبنی بر سرقت آثار تاریخی از موزه اعتراف کرده و گفته که قصد فروش این آثار مربوط به دوره ایلامیان را در تهران داشته‌ است.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ اعلام‌ کرد: سارق ۵۰ ساله گفته که کارمند موزه بوعلی همدان بوده و این اشیا را به جای طلب ۳۰۰ میلیون تومانی‌اش از موزه برداشته‌ است.

سارق همچنین گفته به جای این آثار ارزشمند، نمونه‌های بدلی را در موزه گذاشته و اصل اموال را برای فروش با خودش به تهران آورده‌ است.

این در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفته سارق دستگیر شده در تهران ، مهرماه ۱۴۰۰ اشیا را از موزه همدان سرقت کرده و چند ماه بعد دستگیر شده اما مدتی بعد به قید وثیقه از زندان آزاد شده‌ است.

علی مالمیر در حالیکه ادعا می‌کرد سرقت از موزه بوعلی همدان «ناکام» بوده و سارق «اشیاء بدلی» را که در حفاری‌های غیرمجاز به‌دست آمده، به سرقت برده‌ است، در مقابل اعترافات سارق و گزارش‌های فنی پلیس مبنی بر اصل بودن آثار تاریخی در اختیار این سارق گفت : «اینکه اشیاء مربوط به چه دوره‌ای و کجاست، سوالاتی است که نیاز به بررسی دارد و ما هم‌اکنون اطلاع دقیقی در این زمینه نداریم و به محض مشخص شدن جزئیات موارد اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

هفته گذشته نیز خروج یک تابلوی نفیس نقاشی از چهره مظفرالدین شاه قاجار از کاخ گلستان و فروش آن در حراجی‌های خارج از کشور در ایران خبرساز شد. متهم خروج این تابلوی نقاشی ارزشمند هم یکی از کارکنان بخش موزه‌ای کاخ گلستان عنوان شد.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی که به تازگی از تماشای یک جام طلای ارزشمند در میان «ظرف پلاستیکی» و «محصور در میان پنبه‌ها» بازگشته‌ بود درباره این اخبار حوزه وزارتش پاسخی به خبرنگاران نداد و جواب را به بررسی‌های بیشتر موکول کرد.

XS
SM
MD
LG