لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

طاق بستان کرمانشاه در معرض خطر نابودی


 محوطه تاریخی طاق بستان کرمانشاه
محوطه تاریخی طاق بستان کرمانشاه

جمع بزرگی از علاقمندان به میراث ایران زمین طی نامه‌ای به رئیس دولت سیزدهم نسبت به خطر نابودی اثر تاریخی طاق بستان به بهانه ساخت تله کابین در این مجموعه هشدار دادند.

این گروه از ایران‌دوستان با اشاره به پروژه احداث تله‌کابین در محوطه تاریخی طاق بستان «که در فهرست آثار ملی ثبت‌شده و در انتظار ثبت میراث جهانی یونسکو قرار دارد» اعلام‌ کردند شهرداری کرمانشاه در طول سالهای گذشته با وجود مخالفت‌های شدید مردم و اعتراض‌های کارشناسان به ساخت این پروژه اصرار داشته و تا به امروز به صورت غیرقانونی حدود ۷۰ درصد از طرح را هم پیش برده‌ است.

حمیدرضا سهیلی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه هفته گذشته گفت : شهرداری، پروژه تله‌کابین را بدون دریافت مجوز از میراث فرهنگی شروع کرده و همه امور هم غیرکارشناسی و غیرعلمی پیش رفته‌ است.

این در حالی است که سعید طلوعی، شهردار وقت کرمانشاه، پیش‌تر گفته‌ بود:«مجوزهای لازم برای ساخت تله‌کابین از سوی میراث فرهنگی صادر شده‌ است.»

هفته گذشته، خبر تغییر شکل گنبد مسجد شاه اصفهان پس از ۱۱ سال مرمت در رسانه‌ها نیز خبر‌ساز شده بود شد. پس از آن هم سخنان غلط وزیر میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی درباره مجسمه هرکول در استان کرمانشاه، اعتراض علاقمندان به ایران را برانگیخت.
اعلام خبر خروج یکی از نقاشیهای کمال‌الملک از کاخ گلستان و فروش آن در یک حراجی در انگلیس هم شوک دیگری به میراث فرهنگی ایران بود، میراثی که امروز در معرض خطر جدی قرارگرفته‌ است.

و روز سه‌شنبه هم تلویزیون دولتی ایران در گزارشی از جام طلای باستانی مشگین‌شهر اعلام‌کرد این جام در شرایط غیراستاندارد و در ظرف پلاستیکی در انبار نگهداری می‌شود.

نگهداری جام باستانی مشگین‌شهر در ظرف پلاستیکی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00
XS
SM
MD
LG