لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

پیام بلینکن به مناسبت ماه «افتخار»: پذیرش و احترام به دگرباشان ما را قوی‌تر کرده است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای به مناسبت ماه افتخار دگرباشان جنسی و جنسیتی در ایالات متحده، این ماه را یادآور «روح اعتراضات دموکراتیک» خواند.

وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه که روز پنجشنبه ۱۱ خرداد منتشر شد، تأکید کرد که این مناسبت یادآوری می‌کند همه افراد برابر آفریده شده‌اند و انسانیت افراد باید به یک اندازه مورد احترام قرار گیرد.

در این بیانیه آمده است که پنج دهه پس از ماجرای «استون وال»، پذیرش افراد «ال‌جی‌بی‌تی کیو پلاس» و پذیرش آنها و احترام به آنها، ملت آمریکا را قوی‌تر کرده است.

اشاره آنتونی بلینکن به حمله پلیس به پاتوق هم‌جنس‌گرایان در مشروب‌فروشی «استون وال» در «گرینویچ ویلیج» نیویورک بود که منجر به اعتراضات ماه ژوئن سال ۱۹۶۹ شد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بر اهمیت تأثیری که اشخاص و سازمان‌های فعال در زمینه احقاق حقوق دگرباشان جنسی و جنسیتی بر ارکان مختلف دموکراسی آمریکا، از جمله جستجوی حقیقت از طریق مطبوعات آزاد و حق برپایی تجمعات داشته‌اند، اشاره کرد.

در پایان بیانیه آقای بلینکن آمده است که دموکراسی آمریکا زمانی قوی‌تر می‌شود که حقوق و ارزش کامل افراد، بدون تبعیض، مورد تجلیل قرار گیرد.

ماه ژوئن به عنوان ماه افتخار دگرباشان جنسی و جنسیتی در سراسر آمریکا و برخی از نقاط جهان شناخته شده است.

در این ماه، سبک زندگی و تجربیات جامعه «ال‌جی‌بی‌تی کیو پلاس» مورد تحلیل قرار می‌گیرد و به اقدامات ناقض دستاوردهای حقوق مدنی آنها که به سختی به دست آمده است، اعتراض می‌شود.

شورش ماه ژوئن سال ۱۹۶۹ در واکنش به حمله پلیس به پاتوق هم‌جنس‌گرایان در مشروب‌فروشی «استون وال» در «گرینویچ ویلیج» نیویورک که سال‌ها خشم فروخورده جامعه «ال‌جی‌بی‌تی کیو پلاس» را نمایان کرد، به نقطه عطفی در مبارزات جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی برای دستیابی به حقوق مدنی‌شان تبدیل شد و زندگی نسل‌ها بعد را دگرگون کرد.

برای بیش از نیم قرن، رژه‌های سالانه که در این ماه برپا می‌شوند، فرصتی برای درخواست اقدام در مورد موضوعات اجتماعی مانند ایدز و ازدواج همجنس‌گرایان بوده است.

امسال این مناسبت در آمریکا در فضایی سیاسی برگزار می‌شود؛ چرا که شماری از قانون‌گذاران ایالتی به دنبال ممنوع شدن نمایش‌های «دِرَگ» (نقش جنسیتی منطبق با جنس مخالف) و یا محدود کردن معلمان برای صحبت در مورد مسائل جنسی و جنسیتی در کلاس‌ها هستند.

در تنظیم این گزارش از مطلب آسوشیتدپرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG