لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

چند روز بعد از حمله مظنون ایرانی‌تبار، حامیان دگرباشان جنسی در اسلو رژه رفتند


حامیان «رژه افتخار» دگرباشان جنسی و جنسیتی در نروژ، چند روز پس از حمله مرگبار شنبه و به رغم توصیه پلیس، به خیابان‌ها رفتند.

پلیس نروژ دستور داده بود تمامی رویدادهای آینده مرتبط با «رژه افتخار» به دلایل ایمنی لغو شوند. مظنون حمله مرگبار شنبه، زانیار متاع‌پور یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار است که اندکی پس از تیراندازی بازداشت شد و از صحبت کردن خودداری می‌کند.

تیراندازی روز شنبه در خارج از میخانه «لندن»، یک کلوب محبوب جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی در اسلو رخ داد و دو کشته و ۲۱ زخمی به جای گذاشت.

مارتین استرند، افسر پلیس اسلو از مردم خواسته بود تا در مراسمی که روز دوشنبه خارج از ساختمان شهرداری اسلو و به یاد قربانیان حمله روز شنبه سازمان‌دهی شده است شرکت نکنند و وضعیت امنیتی کنونی را «نامشخص» توصیف کرد.

با این حال به گزارش شبکه جهانی «بی‌بی‌سی»، هزاران نفر این توصیه را نادیده گرفتند و در آنجا جمع شدند.

بسیاری از فعالان مدنی، از تلاش پلیس برای لغو این رویداد انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند وظیفه پلیس محافظت از مردم در برابر افراط گرایان و نه تسلیم شدن در برابر آنها است.

زانیار متاع‌پور به اقدام تروریستی، قتل و اقدام به قتل متهم شده است.

پلیس می‌گوید هنوز در حال بررسی انگیزه این مهاجم ایرانی‌تبار است که بنا به گزارش پلیس از هرگونه صحبت و توضیح درباره این اقدام خودداری می‌کند.

XS
SM
MD
LG