لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۹

رویترز: توافق ژنو ارزش برابری ریال را بالا برد


توافق اتمی ژنو باعث بالا رفتن حجم مبادلات تجاری، کاهش تورم، گسترش اصلاحات اقتصادی، و در نتیجه تقویت و بهبود بازار کار در ایران خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پی از توافق اتمی ایران با شش قدرت عمده جهان، ارزش برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا جهش فوق العاده ای کرد، که خبر امیدوار کننده ای برای مردم، از نظر کاهش تورم و نرخ بیکاری و شکوفایی مجدد اقتصاد شکننده ایران است.

به نوشته رویترز روز یکشنبه بر ارزش برابری ریال در برابر دلار آمریکا ۳ درصد افزوده شد، که اولین پی آمد و بازتاب مثبت اقتصادی توافق ژنو به شمار می رود.

توافق اتمی ژنو به ایران امکان خواهد داد تا به طور موقت و تحت شرایطی در شش ماه آینده به میلیاردها دلاری که از سوی آمریکا ضبط شده بود دسترسی پیدا کند.

به گزارش رویترز، این توافق همچنین احتمال حمله نظامی به تأسیسات اتمی ایران را به شدت کاهش داده، و امکان لغو و یا کاهش تحریم ها را افزایش داده است، و احتمالاً باعث کاهش فرار سرمایه از ایران، و افزایش سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی خواهد شد.

توسعه سرمایه گذاری در داخل و از خارج، و از سرگیری و گسترش روابط تجاری بازرگانان ایرانی با همتاهای خارجی خود به تنهایی کافی است تا اقتصاد ایران را، که بیش از هر زمانی در دو سال گذشته مردم ایران را تحت فشار قرار داده، از رکود خارج کند و جان تازه ای بدان ببخشد.

امتیازهای محدود، موقت، و بازگشت پذیر به ایران
بر اساس متن توافق نامه ژنو، گروه ۵+۱ امتیازهایی محدود، موقت و قابل بازگشت به ایران می‌دهد و همزمان بخش گسترده‌ای از تحریم‌ها، از جمله بر نفت، مراودات مالی، تحریم‌های بانکی مانند سابق باقی می ‌ماند. این متن تاکید می کند که اگر ایران از انجام تعهداتش برنیاید، امتیازها لغو می‌ شوند. گروه ۵+۱ بویژه متعهد شده است تا اگر ایران تحت این توافق و در چارچوب نظام سیاسی خود از تعهداتش پیروی کند، برای مدت شش ماه تحریم‌های جدیدی درمورد برنامه‌ اتمی بر ایران تحمیل نکند.

بر اساس این توافق نامه برخی تحریم‌های اعمال شده بر طلا و فلزات قیمتی، بخش صنعت اتومبیل ایران، و همچنین صادرات پتروشیمی ایران را به حالت تعلیق در می آید. که به نوشته رویترز این در واقع حدود ۱ و نیم میلیارد دلار عایدات نصیب ایران می‌کند.

همچنین درصورت پابندی ایران به تعهدهای اتمی خود، ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از درآمد مسدود شده ایران از فروش نفت، به ایران منتقل می‌شود.
در عین حال حدود ۱۵ میلیارد دلار از درآمد ایران در این مدت شش ماه به حساب‌های خارجی‌ مسدود شده اش واریز می‌شود. تحت این توافق موجودی ایران در حساب‌های مسدود شده خارجی‌اش افزایش می یابد و نه کاهش.

گروه ۵+۱ همچنین ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌های دولتی ایران را به طور مستقیم به مؤسسات آموزشی معتبر در کشورهای ثالث منتقل می کند تا هزینه تحصیل دانشجویان ایرانی پرداخت شود.

تقویت ریال
اما مسئله ای که برای ۷۵ میلیون نفر مردم ایران حائز اهمیت است تقویت ریال ایران در برابر ارزهای خارجی و کاهش تورم در این کشور است. روز یکشنبه ارزش برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا ۳ درصد بالا رفت، و به طور رسمی هر دلار آمریکا در برابر دو هزار و نهصد تومان، و در بازار آزاد در مقابل سه هزار تومان خرید و فروش شد.

تقویت ریال ایران، به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، کمک خواهد کرد تا با یکی از بزرگترین چالش های سیاسی و اقتصادی خود، یعنی نرخ تورم که در حال حاضر سالانه ۴۰ در صد برآورد شده، تا حدودی مقابله کند.

در یک سال و نیم گذشته یک سوم از ارزش حجم مبادلات غیر نفتی ایران و دوبی، کاسته شده، و بر اساس آمارهای گمرکی دوبی، در شش ماه اول سال جاری به دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است.

مهرداد عمادی، اقتصاددان موسسه مشاور مالی بتامتریکس لندن، به رویترز گفته است شرکت های نفتی و غیر نفتی مدتی است با بازرگانان و مسئولان جمهوری اسلامی ایران تماس برقرار کرده اند تا در مورد از سرگیری و تجدید سرمایه گذاری و مبادلات تجاری گفتگو کنند. او گفت توافق اتمی ژنو باعث گسترش این تماس ها خواهد شد.

توافق اتمی ژنو همچنین پول بیشتری در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار خواهد داد، تا بتوانند دست به اصلاحات اقتصادی بزنند.

بسیاری از تحلیل گران اقتصادی معتقدند که توافق اتمی ژنو باعث بالا رفتن ارزش حجم مبادلات تجاری، کاهش تورم، گسترش اصلاحات اقتصادی، و در نتیجه ایجاد و بهبود بازار کار در ایران خواهد شد.
XS
SM
MD
LG