لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

واکنش رهبران جهان به توافقنامه اتمی ایران


اسرائیل توافق‌ بامداد یکشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) به وقت اروپا، میان ایران و کشورهای ۵+۱ را تقبیح کرد و آن را یک «توافق بد» توصیف کرد.

یک مقام اسرائیلی صبح یکشنبه گفت پیمان شش‌ماهه اخیر، دقیقا آنچه را به ایران می‌دهد که آرزویش را دارد:‌ «تسهیل چشمگیر تحریم‌ها و حفظ بخش عمده‌ای از برنامه هسته‌ای ایران.»

توافق‌نامه فوق به دنبال مذاکرات طولانی نمایندگان ایران با شش کشور قدرتمند جهان- آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان- در ژنو امضا شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با استقبال از توافق آن را راهی برای «بازکردن افق‌های جدید» توصیف کرده که همزمان حق غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت شناخته است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تشکر از هیئت مذاکره‌کننده ایران گفته است که این توافق می‌تواند «پایه اقدامات هوشمندانه بعدی قرار گیرد.»

کشورهای غربی و اسرائیل به برنامه اتمی ایران مشکوکند و نگران آن هستند که ایران مخفیانه به دنبال تولید سلاح اتمی باشد. ایران این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید اهدافش صلح آمیز و برای تولید انرژی است.

ایران طبق پیمان ژنو پذیرفته که در برنامه غنی‌سازی اورانیوم و پلوتونیوم عقب‌نشینی کند، و امکان بازرسی‌های بی‌سابقه از تاسیسات اتمی را به بازرسان بدهد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت پیمان موقت ژنو «فرصتی برای پایان دادن به بحران است.»

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مذاکرات فشرده در «فضای همکاری و احترام دوجانبه» انجام شد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت توافق با ایران لحظه‌ای مهم و دلگرم‌کننده در جلوگیری از گسترش سلاح اتمی در جهان است.

دیپلمات‌های ارشد آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان نیز همگی پیمان اخیر را مورد ستایش قرار داده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از امضای توافق ایران و کشورهای ۵+۱ دولت‌ها را ترغیب کرد تا «برای افزودن بر این شروع دلگرم‌کننده هرآنچه که امکان دارد را انجام دهند.»
XS
SM
MD
LG