لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

نمایندگان شرکت روس اتم به مذاکرات وین می‌پیوندند


عکس آرشیوی از مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵
عکس آرشیوی از مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵

رایزنی برای نوشتن متن توافق جامع که از روزجمعه میان و عباس عراقچی و هلگا اشمیت آغاز شده و هشت ساعت ادامه داشت، روز شنبه نیز از سر گرفته شد. به گزارش خبرگزاری ها بعد از ظهر روز شنبه ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا نیز برای رایزنی در نوشتن این متن به به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از وین نمایندگانی از شرکت روس اتم، شرکت انرژی اتمی روسیه، هفته آینده به مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهان، که هم اکنون در وین برگزار می شود، خواهند پیوست. روسیه در کنار آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین با هیئت مذاکره کنندگان ایران در باره توافق جامع مربوط به برنامه اتمی ایران مذاکره می کند.

روز جمعه سرگیی ریابکف، معاون وزارت امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: «هیئت ما، متشکل از همه کارشناسان و متخصصان در تمام مدت مذاکرات اینجا خواهند بود. و در عین حال نمایندگانی از شرکت دولتی روس اتم نیز در هفته آینده به ما خواهد پیوست».

ریابکف روز جمعه برای چند روز وین را به قصد مسکو ترک کرد تا مقدمات کنفرانس گروه موسوم به بریکس (مرکب از برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی) را در برزیل فراهم کند.

سرگیی ریابکف در ادامه گفت و گوی خود با رسانه ها تاکید کرد که «به نظر ما سهم روسیه در مذاکرات ملموس است. ما توانسته ایم با دادن نظرهای خود، روند کار برای تدوین توافق جامع را تسریع کنیم». با این حال تصدیق کرد که «هنوز تلاش های زیادی باید صورت بگیرد.»

ریابکف همچنین گفت که دورنهایی مذاکرات نومید کننده نیست اما به کندی پیش می رود. او گفت: «مذاکرات از آغاز نشان داده که نومید کننده نیست، اما رای زنی ها به کندی صورت می گیرد.» او افزود:«اما مهم آن است که کار درمورد متن توافق در حال انجام است. هرچند مشکلات اصلی هنوز باقی اند.»

به گزارش گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا در وین، روز جمعه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون حدود هشت ساعت به نگارش متن توافق جامع هسته‌ای پرداختند.

پیشتر عباس عراقچی در گفت وگو با خبرگزاری های ایرانی از وجود پرانتزهای بسیار در متن نوشته شده خبر داده و گفته بود برای پر کردن این پرانتزها کار بسیاری باقی است .

XS
SM
MD
LG