لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

رضا پهلوی: خواست ما برگزاری انتخابات آزاد است


واشنگتن پست امروز - جمعه سوم ماه مه - در گزارشی نوشت شاهزاده رضا پهلوی، پسر شاه سابق ایران، سخنگوی جنبش نوپایی است که به هدف برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و کارزار نافرمانی مدنی، حکومت روحانیون ایران را به چالش می کشد. وی گفته است «حکومت بار دیگر می خواهند سیرک و نمایش دیگری به راه بیاندازد. این فرصتی برای به چالش کشیدن نظامی است که اگر برای ما راهی به جز سازماندهی کارزاری برای نافرمانی مدنی باقی نمی گذارد تا در نهایت این حکومت را به زور سرنگون کنیم».

شاهزاده رضا پهلوی روز پنج شنبه در جمع حضار «شورای ملی ایرانیان» در پاریس گفته بود این شورا ده ها هزار هوادار دموکراسی داخل و خارج از ایران را گرد هم می آورد. او همچنین گفته بود این شورا خواهان «تحریم کامل» انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه در ایران است و افزوده بود فقط تحریم «کافی نیست».

آقای پهلوی که ٥٢ سال دارد می گوید این شورا و وی قصد دارند تا بر اساس معیارهای بین المللی انتخابات آزاد و منصفانه در ایران برگزار کنند.

«شورای ملی ایرانیان» در اولین کنگره هفته گذشته خود رضا پهلوی را به مقام سخنگوی خود برگزید. به نظر می رسد مجموعه ای از گروه های مخالف ایرانیان در تبعید دیدگاه های سیاسی این شورا را شکل می دهند و آقای پهلوی اصرار دارد که او ابزاری برای حمایت و یا تبلیغ از یک هدف و برنامه سیاسی خاص نیست.

او می گوید «ما برای گفتگو در مورد ساختار یک حکومت این جا نیامده ایم، این وظیفه ما نیست». او افزود سازمان او مجموعه ای از احزاب سیاسی مختلفی است که از استقرار یک حکومت عرفی (سکولار) حمایت می کند.

شاهزاده رضا پهلوی گفت «ما خواهان احقاق حق خود برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران هستیم و این شورا، با کمک فعالان داخل کشور و حمایت جامعه مهاجر خارج از کشور مسئولیت هماهنگی این کارزار را به عهده دارد».

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد «ارزیابی تاثیر مخالفان حکومت (ایران)، به ویژه ایرانیان در تبعید غیرممکن است و آقای پهلوی ادعا می کند که این شورا ثمره تماس افرادی همچون او با ایرانیان داخل و خارج از کشور است. این شورا ادعا کرده است که نیمی از بیش از بیست هزار نفری که منشور آن را از طریق اینترنت امضا کرده اند، مقیم ایران هستند. وی از جامعه بین الملل خواسته است تا برای برگزاری انتخابات آزاد با این شورا هم صدا شود. او می گوید: برگزاری انتخابات باید با حضور ناظران بین المللی برگزار شود....فشارهای خارجی می توانند پویایی یک ملت را تغییر دهند.

آقای پهلوی گفته است امروز قدرت های جهانی به طور عمده فقط بر فعالیت های اتمی ایران و ظن و گمان ها در مورد ساخت سلاح های اتمی تهران تمرکز کرده اند؛ و تاکید کرده است در شرایطی که جهان در انتظار «تغییر رفتار» ایران است، او و دیگر مخالفان حکومت اسلامی در پی استقرار یک حکومت جدید و دموکراتیک در ایران هستند.
XS
SM
MD
LG