لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۷

هشدار غیر مستقیم خامنه ای به دولت درباره انتخابات


رهبر و رییس جمهوری ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری اختلاف نظر دارند
رهبر و رییس جمهوری ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری اختلاف نظر دارند
رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک سخنرانی عمومی، از مسولان خواست که از ایجاد تشویش و نگرانی بین مردم خودداری کنند.

در هفته های اخیر اختلاف دولت و حامیان رهبر افزایش یافته طوریکه نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از قصد دولت برای برگزار نکردن انتخابات می گویند. این درحالیست که آیت الله خامنه ای امروز تاکید کرد که انتخابات در زمان مقرر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری های ایران، آیت الله خامنه ای روز شنبه هفتم اردیبهشت، در دیدار با جمعی از فعالان کارگری اعلام کرد: «همیشه به روسای جمهوری توصیه کرده که از ایجاد تشویش و نگرانی بین مردم پرهیز کنند.»
هرچند رهبر جمهوری اسلامی از محمود احمدی نژاد نام نبرد اما برخی چهره های سیاسی معتقد هستند که اشاره آیت الله خامنه ای به احمدی نژاد است.
علی بزرگواری، نماینده کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده به خبرگزاری ایلنا گفت: «دولت به دنبال تنش در كشور است.»

۴۵ روز به انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است. مسولان امنیتی و نظامی تا کنون به منتقدان و مخالفان نظام هشدار داده اند که اجازه حضور در انتخابات را به عنوان نامزد ندارند. حتی نامزدی احتمالی محمد خاتمی رییس جمهوری سابق با واکنش های تند نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی روبرو شده است.
در مقابل، بین حامیان رهبر و دولت برای انتخابات ۲۴ خرداد ماه اختلاف شدیدی وجود دارد.محمود احمدی نژاد سعی دارد اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان نامزد دولت معرفی کند اما حامیان ایت الله خامنه ای که بعد از هفت سال حمایت از احمدی نژاد، حالا از او ناراضی اند، مقابل رییس دولت صف کشیده اند. حتی تهدید کرده اند نامزد دولت را در انتخابات رد صلاحیت می کنند.

وظیفه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات بر عهده شورای نگهبان است که معمولا نظر رهبر را در انتخابات دنبال می کند.

محمود احمدی نژاد تاکنون رسما نگفته که اگر نامزد دولت رد صلاحیت شود، چه می کند اما مسولان امنیتی و نظامی نزدیک به رهبر هشدار داده اند اگر حتی دولت از برگزاری انتخابات خودداری کند، آنها انتخابات را برگزار می کنند.

با اینکه این روزها برخی حامیان رهبر جمهوری اسلامی از امکان کارشکنی دولت در برگزاری انتخابات می گویند اما آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز شنبه، ابراز امیدواری کرد که انتخابات در موعد مقرر برگزار می شود.

آیت الله خامنه ای بارها از عدم دخالت خود در انتخابات گفته است اما او از هر فرصتی برای اظهارنظر درباره انتخابات استفاده می کند و معمولا مسولان منصوب او، همین اظهارنظر ها را بکار می بندند.

رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه با ذکر خصوصيات آنچه رئيس جمهور مطلوب نامید، از تعداد زیاد نامزدهای احتمالی انتقاد کرد. تاکنون حدود پانزد چهره حکومتی ِ نزدیک به آقای خامنه ای اعلام نامزدی کرده اند.
XS
SM
MD
LG