لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

روحانی: نادرستی ادامه رابطه خصمانه با آمریکا


حسن روحانی
حسن روحانی

روحانی نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را فردا پنج شنبه رسما اعلام خواهد کرد.

حسن روحانی، دبیر پیشین شورای امنیت ملی ایران که نامش به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران است، می گوید فردا پنج شنبه طی مراسمی نامزدی خود را برای این انتخابات رسما اعلام می کند.

در گفت و گویی با خبرگزاری ایلنا گرفتاری های اقتصادی مردم و گرانی در جامعه را از عوامل عدم اشتیاق و هیجان مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خواند. وی طی این گفت و گو افزود که با آنچه حوداث سال ۸۸ خواند، به نحوی مناسبتری می شد برخورد کرد.

آقای روحانی ادامه رابطه خصمانه با آمریکا را ادامه مسیری نادرست قلمداد کرد و تأخیر برخی نامزدها را در اعلام قطعی نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری، از عوامل دیگر آماده نبودن فضای کشور برای این انتخابات در حالی که تنها حدود ۶ هفته به برگزاری آن باقی است، عنوان کرد.

روحانی که عضو مجلس خبرگان رهبری و نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی است، در بخشی دیگر از این مصاحبه در اشاره به عدم مخالفت صریح آیت الله خامنه ای با امکان مذاکراه با ایالات متحده، گفت که در شرایط مناسب و با حفظ منافع ملی، رابطه قهرآلود میان ایران و آمریکا باید تغییر کند.

روحانی این موضع آقای خامنه ای را کوشش وی برای «گرفتن بهانه از دست آمریکا» خواند و گفت که در شرایط کنونی، «آمریکا بهانه فشار وارد کردن به ایران را دارد و می تواند کشورهای دیگر جهان را هم به این کار تشویق کند.»

نماینده رهبری در شورای عالی دفاع همچنین در پاسخ به این سوال که خطر حمله نظامی در سال ۸۲ تا چه حد جدی بود و این خطر امروز در چه سطحی قرار دارد؟ گفت: «در سال ۸۲، خطر حمله نظامی کاملا جدی بود. البته در آن زمان این مسئله را با تحلیل و اطلاعات نظامی و سیاسی که داشتیم عنوان می‌کردیم ولی امروز به قطعیت (۱۰۰ درصد) برنامه ریزی آمریکا در آن زمان برای حمله به ایران پی برده‌ایم.»

حسن روحانی که قبلا مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و غرب هم بوده، در گفت و گوی خود با ایلنا مدعی شده که مستنداتی مبنی بر تمایل و آمادگی آمریکا برای حمله به ایران در سال ۱۳۸۲ وجود داشته است. وی افزوده است که امروز احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران قوی نیست. آقای روحانی اما این احتمال را منتفی ندانسته و افزوده که احتمال ضعیف را هم باید جدی گرفت.

حسن روحانی اعضای اصلی ستاد انتخاباتی خود را هم معرفی کرده است. ریاست این ستاد به عهده محمدرضا نعمت زاده است که در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر صنایع و معادن بوده است. قائم مقام ستاد انتخاباتی حسن روحانی، اکبر ترکان، وزیر پیشین دفاع، وزیر پیشین راه و ترابری و معاون سابق وزارت نفت بوده است.
مسئولیت روابط عمومی ستاد انتخاباتی آقای روحانی نیز به عهده بابک دربیگی است که مدیر مسئول سابق سایت خبری آفتاب است. سخنگوی این ستاد محمد باقر نوبخت، دبیر کل حزب موسوم به «اعتدال و توسعه» است.
XS
SM
MD
LG