لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۹

رضا تهرانچی پدر «بیسکویت مادر» درگذشت


رضا تهرانچی بنیان‌گذار شرکت بیسکوییت‌سازی ویتانا
رضا تهرانچی بنیان‌گذار شرکت بیسکوییت‌سازی ویتانا

رضا تهرانچی، از کارآفرینان قدیمی ایران و بنیان‌گذار کارخانه ویتانا که از او به عنوان خالق بیسکویت مادر نام برده می‌شود، درگذشت.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، روز دوشنبه ۸ فروردین، در توییتی ضمن تأیید این خبر، آقای تهرانچی را از کارآفرینان خلاق کشور و یکی از برندگان نشان امین‌الضرب معرفی کرد.

محمدحسین امین‌الضرب، سرمایه‌دار و بنیان‌گذار صنعت برق در ایران و نماینده مجلس شورای ملی بود. او از سال ۱۳۰۶ الی ۱۳۱۱ ریاست اتاق تجارت تهران را برعهده داشت.

نشان امین‌الضرب نشان تقدیری است که از سوی اتاق بازرگانی تهران به کارآفرینان تأثیرگذار داده می‌شود.

برخی گزارش‌ها روز فوت رضا تهرانچی را ششم فروردین اعلام کرده‌اند.

رضا تهرانچی بنیان‌گذار کارخانه ویتانا است. برند بیسکویت مادر که خط تولید آن در سال ۱۳۳۵ راه‌اندازی شد، از ابداعات او به شمار‌ می‌رود.

ویتانا نخستین کارخانه ایرانی بود که روی محصولاتش تاریخ مصرف و نشان استاندارد درج می‌کرد. این کارخانه بعد از انقلاب ۵۷ مصادره شد و در اختیار شرکت سهامی البرز از زیر مجموعه‌های بنیاد پانزده خرداد قرار گرفت. این کارخانه در سال ۸۷ به بخش خصوصی واگذار شد.


محصولاتی از جمله بیسکوییت مادر، پتی‌بور و نان سوخاری ویتانا از جمله تولیدات کارخانه ویتانا به روش مکانیزه است که طی سال‌های متمادی برای نسل‌های زیادی از ایرانیان خاطرات شیرینی به جا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG