لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

علی رضاقلی جامعه‌شناس و خالق «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» درگذشت


علی رضاقلی جامعه‌شناس ایرانی
علی رضاقلی جامعه‌شناس ایرانی

علی رضاقلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر و نویسنده کتاب «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» روز دوشنبه هشتم فروردین در سن ۷۵ سالگی در اثر بیماری قلبی در تهران درگذشت.

خانواده آقای رضاقلی در پیامی با اعلام این خبر، گفته‌اند که جزئیات مراسم خاکسپاری این جامعه‌شناس ایرانی، بعدا اعلام خواهد شد.

علی رضاقلی متولد سال ۱۳۲۶ در شمیرانات تهران، پژوهشگر ایرانی حوزه جامعه‌شناسی و علوم سیاسی بود که با نگارش دو کتاب جامعه‌شناسی خودکامگی و جامعه‌شناسی نخبه‌کشی در صحنه جامعه‌شناسی ایران مطرح شد.

او تحصیلات متوسطه را در رشته ادبی در سال ۱۳۴۶ در دبیرستان بهرام قلهک تمام کرد و همان سال به دانشکده حقوق دانشگاه تهران رفت تا در رشته علوم سیاسی تحصیل کند.

او در سال ۱۳۵۰ در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و در سال ۵۳ برای ادامه دانش‌اندوزی به دانشگاه سوربن و سپس مدرسه سیاسی مطالعات عالی پاریس رفت، اما هم‌زمان با پیروزی انقلاب ۵۷، رضاقلی به ایران بازگشت.


رضاقلی که در سالهای اول انقلاب و در دوره دولت مهدی‌ بازرگان سمت‌های اجرایی متعددی داشت، در سالهای بعدی از همه مناصب کناره‌گیری کرد و فعالیت خود را معطوف به تحقیق و تدریس کرد.

حاصل تحقیقات و پژوهش‌های رضاقلی در سال‌های اخیر انتشار بیش از ده‌ها عنوان مقاله و برگزاری سمینارهای متعددی با تمرکز بر جامعه‌شناسی سیاسی است. تنظیم و گردآوری درس‌گفتارهای کلاس روش‌شناسی علوم انسانی عبدالکریم سروش از دیگر آثار علی‌قلی است.

XS
SM
MD
LG