لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

اختصاصی؛ دادگاه کیفری گرگان یک معترض را به ۸ سال زندان محکوم کرد


رضا نجفی، از معترضان بازداشتی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱
رضا نجفی، از معترضان بازداشتی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

یک منبع مطلع به صدای آمریکا خبر داد که رضا نجفی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در گرگان تنها در یکی از پرونده‌هایی که برای او در جریان است، در مجموع به «هشت سال حبس تعزیری» محکوم شده که «مجازات اشد» قابل اجرا است.

بنا بر مستنداتی که بخش فارسی صدای آمریکا سه‌شنبه ۱۹ دی به آن دست یافته، شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ گرگان به ریاست «علی عابدی»، رضا نجفی، معترض ۳۸ ساله اهل گرگان را که ۱۹ شهریور در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی بازداشت شده بود، در مجموع به هشت سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

بنا بر ادعای مقام قضایی در دادنامه صادر شده این دادگاه، رضا نجفی به اتهام «خرید، فروش، نگهداری، و حمل و نقل اسلحه و مهمات جنگی و غیره به صورت غیرمجاز» به «چهار سال حبس تعزیری» و برای اتهام «حمل سلاح سرد به منظور درگیری» به «چهار سال حبس تعزیری» دیگر محکوم شده است.

بنا بر مستندات موجود، این رأی بر اساس اعترافات اجباری متهمان این پرونده صادر شده است.

پیش از این، نهادهای حقوق بشری بارها درباره نسبت دادن اتهام‌های «واهی و بی‌اساس» از سوی مقامات جمهوری اسلامی به معترضان، و فعالان سیاسی و مدنی در ایران هشدار داده‌اند.

در رأی صادره دادگاه کیفری ۲ گرگان، ادعا شده که این اتهامات «با هدف تشویش اذهان عمومی» و «ترغیب به شورش و اغتشاش» بوده است.

«اغتشاش» و «اغتشاشات» کلیدواژه‌هایی است که مقامات جمهوری اسلامی همواره آنها را به جای اعتراضات مردمی به کار می‌برند.

بنا بر مستندات موجود در صدای آمریکا، پرونده دیگری نیز برای رضا نجفی در دادگاه انقلاب اسلامی گرگان با اتهاماتی از جمله «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی، عضویت در دسته یا جمعیت یا شعبه جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت تشکیل شده است، و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» تشکیل شده است.

بر اساس این گزارش، جلسه رسیدگی به این اتهامات نیز ششم دی در دادگاه انقلاب گرگان برگزار شده اما حکم آن هنوز به رضا نجفی ابلاغ نشده است.

منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که رضا نجفی ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ توسط مأموران «حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی» در گرگان بازداشت شد و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه استان گلستان انتقال یافت.

رضا نجفی پس از بازجویی و تفهیم اتهام در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گرگان با ریاست «بازپرس مصطفی‌زاده» به زندان امیرآباد گرگان انقال یافت و ۲۷ آبان سال جاری با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به طور موقت آزاد شد.

بهروز ایزدی‌راد، محمدرضا (تهمورث) شوقی، امین شیرافکن، رضا نجفی، پرند قره‌داغی، فائزه خلیلی، مریم رضوانی، مریم خواجه‌وندی، و روژینا ابراهیمی متهمان این پرونده مشترک هستند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG