لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

نمایش پهپادها و موشک‌‌ها در تهران؛ اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه ادامه دارد


ابراهیم رئیسی و برخی از فرماندهان ارشد نظامی جمهوری اسلامی در رژه نظامی به مناسبت سالگرد آغاز جنگ هشت‌ساله با عراق.
ابراهیم رئیسی و برخی از فرماندهان ارشد نظامی جمهوری اسلامی در رژه نظامی به مناسبت سالگرد آغاز جنگ هشت‌ساله با عراق.

همزمان با هشدار غرب در مورد فعالیت‌های نظامی و بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه، روز جمعه ٣١ شهریور برخی از تجهیزات نظامی جمهوری اسلامی از جمله «دوربردترین پهپاد در دنیا، موشک‌‌های مافوق صوت و بالستیک» در تهران به نمایش گذاشته شدند.

در رژه‌ای که همزمان با سالگرد آغاز جنگ هشت‌ساله میان ایران و عراق و با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و برخی فرماندهان ارشد نظامی جمهوری اسلامی در تهران برگزار شد، انواع موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده از سوی ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به نمایش گذاشته شدند.

آمریکا و متحدانش بارها نسبت به فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را عاملی برای گسترش بی‌ثباتی در منطقه خوانده‌اند.

برخی از کارشناسان از نگرانی‌ها نسبت به فعالیت‌های نظامی و بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی به عنوان یکی از دلایل اصلی گشایش‌های دیپلماتیک اخیر میان اسرائیل و کشورهای عرب و انزوای هرچه بیشتر جمهوری اسلامی در منطقه یاد کرده‌اند.

واشنگتن و متحدانش همچنین با ابراز نگرانی‌های مکرر نسبت به همکاری‌های نظامی تهران و مسکو به‌ویژه استفاده ارتش پوتین از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی برای حمله به زیرساخت‌ها و غیرنظامیان اوکراینی، اقدام به وضع چندین بسته تحریمی علیه افراد و نهادهای مسئول کرده‌اند.

علاوه بر این، سه طرف اروپایی برجام اعلام کرده‌اند به دلیل عدم پایبندی جمهوری اسلامی به برجام از سال ۲۰۱۹ و حل نشدن این مسئله از طریق مکانیسم حل اختلاف برجام، گام‌های مربوط به لغو تحریم‌های بیشتر در «روز انتقال برجام» در هجدهم اکتبر سال جاری را بر نخواهند داشت. به عبارت دیگر، جمهوری اسلامی همچنان امکان خرید و فروش قطعات موشکی و پهپادی را نخواهد داشت.

پافشاری جمهوری اسلامی بر گسترش برنامه‌های موشکی و پهپادی‌اش و صرف هزینه‌های هنگفت در این زمینه‌ها در حالی است که ارزش پول ملی ایران در ماه‌های اخیر به پایین‌ترین سطح در تاریخ ایران رسیده، اعتراضات صنفی و طبقاتی در سراسر شهرهای کشور همچنان ادامه دارد، سایه تورم افسارگسیخته بر زندگی ده‌ها میلیون ایرانی سنگینی می‌کند، و دولت رئیسی هیچ برنامه‌ای برای نجات کشور از بحران اقتصادی جاری ارائه نداده است.

XS
SM
MD
LG