لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

سرپرست موقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی؛ منتقد سرسخت برجام که رئیس هیئت مذاکره‌کننده برای احیای آن شد


علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، که با مرگ حسین امیرعبداللهیان سرپرست این وزارتخانه شده است
علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، که با مرگ حسین امیرعبداللهیان سرپرست این وزارتخانه شده است

در پی سقوط بالگرد حامل رئیس دولت و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مرگ آنها، با تصویب هیئت دولت، علی باقری کنی روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت بر صندلی حسین امیرعبداللهیان نشست و سرپرستی وزارت امور خارجه را بر عهده گرفت.

علی باقری کنی از افراد نزدیک به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و از دیپلمات‌های مورد اعتماد او محسوب می‌شود و سال‌ها عضو تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده است. او مهر ۱۳۴۶ در تهران زاده شد و دانش‌آموخته معارف اسلامی و اقتصاد در دانشگاه امام صادق است.

پدر علی باقری کنی از اعضای مجلس خبرگان رهبری بود، برادرش داماد علی خامنه‌ای است و خودش تا پیش از مرگ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دولت رئیسی در روز یکشنبه، معاون سیاسی او بود که حالا در پی مرگ او سرپرست این وزارتخانه شده است.

او که مدتی از چهره‌های نزدیک به سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، در معاونت بین‌الملل دبیرخانه این نهاد فعالیت می‌کرد و در فاصله سال‌های ۸۶ تا ۹۲ در دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در مذاکرات برجام حضور داشت.

علی باقری کنی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی بود، با آغاز به‌کار دولت حسن روحانی، از دستگاه دیپلماسی بیرون رفت و منتقد توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با قدرت‌های بزرگ جهان شد.

او در سال ۹۸ با حکم ابراهیم رئيسی که آن زمان رییس قوه قضاییه بود، به عنوان معاون امور بین‌الملل و رئيس ستاد حقوق بشر منصوب شد و مدتی در این سمت فعالیت کرد تا این که همزمان با آغاز به‌کار دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰، وقتی حسین امیرعبداللهیان به‌جای محمدجواد ظریف بر صندلی وزارت امور خارجه نشست، او را هم جایگزین عباس عراقچی کرد.

علی باقری کنی به محض این که معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی شد، مواضع انتقادی‌اش نسبت به برجام تغییر کرد و شد رییس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برای احیای همان توافقی که زمانی منتقد سرسخت آن بود.

اکنون با مرگ وزیر امور خارجه، این دیپلمات ۵۶ ساله سکان دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی را در دست خواهد داشت تا زمانی که جانشینی برای حسین امیرعبداللهیان تعیین شود؛ شاید هم قرعه به نام خود او بیفتد و بشود وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران.

XS
SM
MD
LG