لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

نتانیاهو: جاسوسی آمریکا غیرقابل قبول است


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه درباره نظرات ارائه شده درباره جاسوسی آمریکا درباره رهبران اسرائیل گفت، چنین اقداماتی غیرقابل قبلو است و در روابط نزدیک این دو متحد جایی ندارد.

اسنادی که روز جمعه توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا NSA به بیرون درز یافت و منتشر شد نشان می دهد که این این سازمان و همتای بریتانیایی اش موسوم GCHQ در سال ۲۰۰۹ ایمیلی منسوب به نخست وزیر وقت اسرائیل، اهود اولمرت را کنترل می کردند و ایمیل مقامات دفاعی آن کشور نیز تحت نظر بود.

بنیامین نتانیاهو در اظهاراتی که از رادیو و تلویزیون اسرائیل پخش شد گفت: «با توجه به آنچه که طی چند روز اخیر انتشار یافته، خواستار بررسی موضوع شده ام.»
نخست وزیر اسرائیل جزئیات بیشتری درباره آن که آیا از واشنگتن خواستار توضیح شده است یا نه، ارائه نداد.

نتانیاهو به حزب دست راستی لیکود گفت: «در روابط نزدیک میان اسرائیل آمریکا مسائلی هست که نباید انجام شود و برای ما قابل قبول نیست.»

روز یکشنبه چندین تن از اعضای کابینه اسرائیل و قانونگذاران آن کشور گفتند افشای جاسوسی آمریکا بر اسرائیل فرصتی است برای تحت فشار گذاشتن واشنگتن تا جاناتان پولارد، مامور اسرائیلی زندانی را آزاد کند.
پولارد، تحلیلگر سابق امنیتی نیروی دریای آمریکا در سال ۱۹۸۷ به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به حبس ابد محکوم شد.

نتانیاهو در تلاش برای آرام کردن اوضاع در روز یکشنبه گفت که اسرائیل همواره به دنبال آزاد کردن پولارد بوده و نیازی به «فرصتی ویژه» برای مذاکره درباره پرونده او با واشنگتن ندارد.

یووال اشتینیتص، وزیر امور استراتژیک اسرائیل می گوید کشورش همواره فرض را بر آن می گذارد که حتی متحدانش در حال جاسوسی درباره آن کشور هستند. بیانیه دفتر اهود اولمرت گفت گزارش ها اگر دقیق باشند، به یک آدرس ایمیل عمومی اشاره دارند و شانس این که صدمه امنیتی و اطلاعاتی داشته باشد، اندک است.
XS
SM
MD
LG