لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

کشف روش جدید کنترل بیماری مالاریا


دانشمندان راهی را برای دخالت در قابلیت تخمک گذاری پشه مالاریای ماده یافته اند. این یافته می تواند منجر به کشف روش دیگری برای کنترل شیوع این بیماری شود که طبق آمار دولت آمریکا در سال ٢٠١٠ جان تقریبا ٦٦٠ هزار نفر- اغلب کودکان ساکن جنوب آفریقا را گرفت.

پشه های حامل مالاریا به شدت در مقابل آفت کش ها مصونیت بدست آورده اند و به این ترتیب یافتن روش دیگری برای کنترل بیماری ضروری به نظر می رسد.
حشرات ماده برای تولید تخمک به روزانه یک یا دو وعده خون انسان نیاز دارند. اما حالا دانشمندان به روش دیگر تخمک گذاری حشرات ماده پی برده اند که می تواند برای کنترل مالاریا مورد بهره برداری قرار گیرد.

دانشمندان می گویند در فصل جفت گیری، حشرات نر هورمونی به نام 20E تولید می کنند که با پروتئینی از حشره ماده به نام MISO وارد تعامل شده و به تشکیل تخمک می انجامد. هورمون 20E جمع شدن لیپیدها در تخمدان های پشه ماده را تسریع می کند.
اما پرفسور فرانسیسکو بالدینی و همکارانش با مسدود ساختن پروتئین MISO با ترکیبات خاص نشان دادند که می توان در ساز و کار تخمک سازی در پشه مالاریای ماده اختلال ایجاد کرد.

بالدینی که در مدرسه بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون و دانشگاه پروجا در ایتالیا، محقق مالاریا است می گوید این ترکیبات شیمیایی جدید می تواند به شکل خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بالدینی می گوید در ترکیب با روش های کنترل مالاریا، ماده شیمیایی بازدارنده تخمک می تواند تاثیرگذاری آفت کش ها در مناطق اپیدمیک بیماری را گسترش دهد.

دانشمندان همچنین به دنبال یافتن راهی برای مسدود کردن فعالیت هورمون 20E در پشه های نر هستند. این استراتژی هزاران پشه نر فاقد هورمون فوق را به حیات وحش می فرستد و روشی عالی برای کنترل آفت هاست.

گزارش کامل درباره چگونگی تولید تخمک رد پشه مالاریای ماده در نشریه PLoS Biology منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG