لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۲

تولید نخستین واکسن پیشگیری از مالاریا


ساناریا، یک شرکت تولید داروی آمریکایی در مریلند، موفق شده برای نخستین بار واکسن مالاریا تولید کند.
امید می رود که روند رسیدن این واکسن به بازار مصرف و عرضه انبوه آن، در پی بررسی های فراتر، در آینده نزدیک آغاز شود
این نخستین واکسنی است که برای پیشگیری از بیماری مالاریا موثر بوده است. تاکنون برای پیشگیری مالاریا واکسن موثری پیدا نشده بود. پژوهشگران انستیتوی تحقیقاتی ساناریا می گویند که این، نخستین باری است که چنین واکسنی در جهان تولید شده است.
این واکسن بنا به شیوه متعارف تولید واکسن، از گونه ای ضعیف شده از اورگانیسم مولد مالاریا تولید شده و عدم ابتلا به این بیماری را صد درصد تضمین می کند.

گفتنی است که مالاریا همچنان در شماری از کشورهای جهان از جمله کشورهای آفریقایی شایع است و هر سال شمار بسیاری قربانی می گیرد.

در ایران نیز دو توع عمده مالاریا وجود دارد. دکتر احمد رئیسی مسئول برنامه حذف مالاریای ایران می گوید در سال های ۹۰ و ۹۱ هیچ مورد مرگ بر اثر بیماری مالاریا در کشور گزارش نشده و در ۱۰ سال اخیر نیز حداکثر مورد مرگ در کشور بین ۲ تا ۳ مورد در سال بوده است. در سال ۹۱، ۵۱۴ مورد ابتلای به مالاریا در ایران گزارش شده است.

به گفته آقای رئیسی هر سال حدود ۵ تا ۶ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت بهداشت، به علاوه یک میلیون دلار نیز از محل طرح های بین المللی، برای برنامه حذف مالاریا هزینه می شود. به گزارش خبرگزاریهای ایران، ۲۰ میلیون دلار از اعتبارات صندوق جهانی برای حذف و کنترل مالاریا نیز به ایران اختصاص یافته است و قرار است ۱۰ میلیون دلار دیگر نیز به آن افزوده شود.

سال گذشته، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در ایران در همایش جهانی مالاریا گفت مشارکت سازمان ملل متحد برای کنترل و حذف بیماریهای خطرناک از سال ۲۰۰۵ آغاز شده و تاکنون بیش از ۸۴ میلیون دلار برای مبارزه با بیماری های مالاریا ، سل و ایدز در ایران اختصاص یافته است. به گفته وی ایران در حال حاضر دو هدف را دنبال می کند: حذف مالاریای محلی (فالسیپاروم) تا سال ۲۰۱۶، و حذف همه اشکال مالاریا تا سال۲۰۲۴.
XS
SM
MD
LG