لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه تلاش ها برای ریشه کنی بیماری مالاریا


تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه تلاش ها برای ریشه کنی بیماری مالاریا
تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه تلاش ها برای ریشه کنی بیماری مالاریا

«سازمان بهداشت جهانی» هشدار داده با وجودی که مرگ و میر ناشی از ابتلای به بیماری مالاریا به طور قابل توجهی کاهش یافته است، ممکن است کاهش بودجه برنامه های ویژه ریشه کنی این بیماری بر این دستاوردها تاثیر منفی داشته باشد.

بر پایه آمار «سازمان بهداشت جهانی»، از سال ۲۰۰۰ تاکنون، نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلای به بیماری مالاریا ۲۵ درصد در سطح جهان و در کشورهای زیر صحرای آفریقا ۳۳ درصد کاهش یافته است.

پشه بند هایی که پشه های آلوده به انگل مالاریا، شیوه های تشخیص بهتر و سریع تر بیماری و دسترسی بیشتر به داروهای مالاریا از جمله عوامل اصلی کاهش نرخ این بیماری بوده اند.

در سال ۲۰۱۰ درمان های ترکیبی با ۱۸۱ میلیون واحد داروی حاوی بنیان آرتمیسینین، اولین نوع درمان برای بیماری مالاریا در اختیار عموم مردم قرار گرفت. در سال ۲۰۰۹ نیز ۱۵۹ میلیون واحد از این دارو و در سال ۲۰۰۵ یازده میلیون از آن در دسترس نهادهای بهداشتی و درمانی قرار داشت.

با این وجود، حدود ۶۶۵ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ بر اثر ابتلای به بیماری مالاریا جان خود را از دست دادند، رقمی که «سازمان بهداشت جهانی» آن را «به طور ناهماهنگ و ناهمگونی بالا» خواند. هشتاد و پنج درصد از قربانیان این بیماری کودک بوده اند.

دکتر مارگارت چن، مدیر کل «سازمان بهداشت جهانی» با انتشار بیانیه ای تاکید کرده است: «ما در مسیر ریشه کنی یک معضل بهداشت عمومی پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی کرده ایم. تحت پوشش قرار دادن جمعیت مردم با برنامه پیشگیری از مالاریا و اقدامات کنترل در سال ۲۰۱۰ بار دیگر افزایش یافتند و این تلاش ها به کاهش بیشتر و مجدد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری منتهی شد.»

وی هشدار داده است علائم نگران کننده ای وجود دارند که از احتمال کندی روند پیشرفت در ریشه کنی کامل این بیماری حکایت می کند.

کاهش بودجه، موثر و کارآمد نبودن داروها و شیوه های درمانی، فقدان حشره کش هایی که می توانند پشه های حامل مالاریا را نابود کنند از جمله عوامل اصلی هستند که پیشرفت در زمینه ریشه کنی کامل این بیماری را با خطر روبرو می کنند.

بر اساس داده های این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۰ یک و هفت دهم میلیارد دلار در سطح جهان صرف مبارزه با بیماری مالاریا شد. سالانه پنج تا شش میلیارد دلار برای تحقق بخشیدن به اهداف ریشه کنی مالاریا مورد نیاز است. با این وجود، «سازمان بهداشت جهانی» پیش بینی کرده است که طی دو سال آینده بودجه این پروژه تا سال ۲۰۱۵ به ۵/۱میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

نتایج پژوهش ها حاکی از آن هستند که نوعی از بیماری مالاریا که در برابر درمان های ابتدایی مقاوم است، در کشورهایی همچون کامبوج، تایلند و ویتنام رو به افزایش است. پشه ها نیز نسبت به حشره کش ها مقاوم شده اند.

دکتر رابرت نیومن، مدیر برنامه جهانی مالاریا در «سازمان بهداشت جهانی» می گوید: «برای اطمینان یافتن از این که هیج انسانی بر اثر فقدان یک پشه بند پنج دلاری، داروی ضدمالاریای یک دلاری و آزمایش تشخیص پنجاه سنتی و در نهایت ابتلای به بیماری مالاریا جان خود را از دست ندهد، ما باید فوراً و به صورت عاجل عمل کنیم.»
XS
SM
MD
LG