لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

ادامه واکنش کشورهای منطقه به تنش میان جمهوری اسلامی و اسرائیل؛ مصر خواستار خویشتن‌داری دو طرف شد


سامح شکری، وزیر خارجه مصر
سامح شکری، وزیر خارجه مصر

در ادامه درخواست کشورهای منطقه و جهان برای کاهش تنش در خاورمیانه، سامح شکری، وزیر خارجه مصر، روز شنبه اول اردیبهشت، از جمهوری اسلامی و اسرائیل خواست از خود خویشتن‌داری نشان دهند.

این درخواست‌ها در پی حمله منتسب به اسرائیل به جمهوری اسلامی ابراز شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی گزارش داد که کشورهای غربی به واسطه ترکیه پیام‌هایی را با تأکید بر کاهش تنش‌ها در منطقه به جمهوری اسلامی ارسال کرده‌اند.

بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، با تأکید بر ضرورت خویشتن‌داری جمهوری اسلامی و اسرائیل خواستار جلوگیری از گسترش دامنه درگیری‌ها در منطقه شده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت سازمان ملل که با محوریت رسیدگی به عضویت کامل «کشور مستقل فلسطینی» تشکیل شد، با اشاره به اوضاع خاورمیانه گفت: «زمان پایان دادن به چرخه خونین انتقام‌گیری فرا رسیده است.»

آقای گوترش حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل و حمله منتسب به اسرائیل علیه کنسولگری جمهوری اسلامی‌ در دمشق را محکوم کرده و خواستار حداکثر خویشتن‌داری شد و نسبت به پیامدهای گسترده‌تر تشدید تنش‌ها هشدار داده است.

حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل در روز ۲۵ فروردین که با شلیک بیش از ۳۰۰ پهپاد مهاجم و موشک انجام شد، با مشارکت آمریکا، اسرائیل و کشورهای عرب منطقه خنثی شد.

از کشورهای همسایه ایران، عمان که مدت‌ها میان تهران و غرب میانجیگری می‌کرد، سریع پس از انتشار خبر شنیده شدن صدای انفجار در نزدیکی اصفهان، «حمله اسرائیل» به ایران را محکوم کرد.

وزارت خارجه عراق نیز روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره به اسرائیل، «نگرانی شدید» خود را از حمله به «شهر اصفهان» ابراز کرد.

دستگاه دیپلماسی عراق در بیانیه خود با اشاره به نظارت مستمر بر بحران در منطقه، هشدار داد که خطرات افزایش تنش‌های نظامی، تهدیدی برای امنیت و ثبات کل منطقه است.

XS
SM
MD
LG