لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

گزارش رویترز در مورد آمادگی نظامی آمریکا در رویارویی جمهوری اسلامی و اسرائیل


نقشه خاورمیانه
نقشه خاورمیانه

خبرگزاری رویترز روز شنبه اول اردیبهشت، در گزارشی تحلیلی به بررسی تحولات در خاورمیانه و میزان آمادگی نیروهای آمریکایی برای رویارویی با جمهوری اسلامی در صورت وقوع جنگی گسترده در خاورمیانه پرداخت.

در این گزارش آمده است که موفقیت نیروهای آمریکایی در سرنگون کردن موج موشک‌ها و پهپادهای شلیک‌شده جمهوری اسلامی به سوی اسرائیل نشانگر آمادگی ایالات متحده برای واکنش به رویارویی به طور فزاینده مستقیم حکومت ایران و اسرائیل است. با این همه، به گفته مقامات کنونی و پیشین آمریکایی، سربازان ایالات متحده برای مواجهه با یک درگیری بزرگ و طولانی‌مدت در خاورمیانه آماده نیستند.

به گفته مایکل مولروی، معاون سابق دستیار وزیر دفاع در امور خاورمیانه در دولت دونالد ترامپ، در صورت وقوع جنگ میان جمهوری اسلامی و اسرائیل، آمریکا ممکن است تمام نیروهای لازم برای دفاع از اسرائیل را در اختیار نداشته باشد.

اگرچه پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل، آمریکا هزاران نیروی تازه به خاورمیانه اعزام کرد، اما این سربازان در ناوهای جنگی و هواپیماها هستند و تنها به صورت موقت اعزام شده‌اند.

به گفته برخی مقامات نظامی آمریکایی، موفقیت ایالات متحده در سرنگون کردن موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی به کمک اطلاعات دقیقی بود که امکان پیش‌بینی زمان و اهداف مدنظر این حمله را به وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، داد.

ژنرال مایکل «اریک» کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، ماه گذشته به قانونگذاران آمریکایی گفت که خواستار حضور تعداد بیشتری از سربازان آمریکایی در خاورمیانه است.

او در شهادتی کتبی به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ابراز نگرانی کرد که کمبود خطرناک امکانات اطلاعاتی آمریکا در خاورمیانه، موجب تضعیف توانایی ایالات متحده برای شناسایی و برهم زدن توطئه‌های سازمان‌های افراطی می‌شود.

رویترز به نقل از این شهادت کتبی نوشت که فقدان اطلاعات دقیق درباره انبارهای تسلیحاتی حوثی‌ها، پیش‌بینی تاثیرات ماه‌ها حملات به ذرادخانه موشکی و پهپادی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی را دشوار کرده است.

این در شرایطی است که تهاجم روسیه به اوکراین و همچنین افزایش تهدیدهای چین در شرق آسیا، استقرار سربازان بیشتر و تقویت امکانات اطلاعاتی ایالات متحده در خاورمیانه را دشوار کرده است.

با این وجود، مایکل مولروی معتقد است که با توجه به احتمال رویارویی مستقیم اسرائیل و جمهوری اسلامی، آمریکا باید بدون کنارگذاشتن اولویت مقابله با چین، سربازان بیشتری در خاورمیانه مستقر کند.

XS
SM
MD
LG