لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

صلیب سرخ هزار نهال بادام به کشاورزان فلسطینی داد


یک کشاورز فلسطینی در حال کاشت نهال بادام
یک کشاورز فلسطینی در حال کاشت نهال بادام

کمیته بین المللی صلیب سرخ توزیع هزار اصله درخت بادام به کشاورزان فلسطینی را در نوار غزه آغاز کرده است. کشاورزانی که مزارع آنها در نوار مرزی با اسرائیل قرار دارد، در طی جنگ های پی در پی ویران شده است.

صلیب سرخ از چند روز پیش شروع به توزیع درختان بادام در این منطقه کرد. هدف از این اقدام کمک به کشاورزان فلسطینی منطقه مرزی نوار غزه با اسرائیل برای بازپروری باغات تخریب شده در درگیری های اخیر است.

پنجاه سال پیش، کشاورزی بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی فلسطینیان را تشکیل می داد. اما پس از دهه ها جنگ، تولیدات کشاورزی اکنون فقط پنج درصد تولید ناخالص داخلی این منطقه است. بسیاری از زمین های کشاورزی در حاشیه مرزی با اسرائیل به خاطر بمباران توپخانه قابل کشت نیست. اما برخی کشاورزان می گویند برای امرار معاش باید تن به خطر داد.

عمده صادرات نوار غزه شامل توت فرنگی، گل، سبزیجات و ماهی است.

بخش ساحلی نوار غزه تحت محاصره اسرائیل است و فقط گاهی محموله های ناچیزی از طرف مصر وارد غزه می شود. پس از این که محصولات کشاورزی فلسطینی در اثر انفجار بمب و جنگ از بین می رود، محصولی برای صادرات وجود نخواهد داشت و بنابراین کشاورزان مقروض می شوند.

هدیه اصله های درخت بادام توسط صلیب سرخ تلاشی برای احیای کشاورزی این منطقه است. کشاورزان نگران از بین رفتن این درختان بر اثر استفاده ماده شیمیایی برگ ریزان اسرائیلی ها هستند.

اسرائیل برای آن که مهاجمان فلسطینی از درختان و بوته های نوار مرزی به عنوان مخفیگاه استفاده نکنند، درختان نوار مرزی را با این گونه ماده شیمیایی آغشته می کند.

کشاورزان فلسطینی می گویند استفاده از این نوع سم، خوراک حیواناتشان را از بین می برد. صلیب سرخ می گوید با دولت اسرائیل درباره به کار بردن این ماده شیمیایی گفتگو کرده است.

مرزهای نواز غزه با اسرائیل و مصر به شدت جهت جلوگیری از ورود اسلحه به این منطقه کنترل و مراقبت می شود.

XS
SM
MD
LG