لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

مقام اطلاعاتی بریتانیا: سربازان روسی در اوکراین از اجرای دستورات سرپیچی می‌کنند


یک مقام اطلاعاتی بریتانیا می‌گوید سربازان روسی در اوکراین از وضعیت روحی مناسبی برخوردار نیستند و ضمن خودداری از اجرای دستورات، در تجهیزات نظامی کشورشان خرابکاری می‌کنند و حتی به طور تصادفی هواپیمای خودی را نیز ساقط کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جرمی فلمینگ، رئیس آژانس جاسوسی الکترونیکی «جی سی اچ کیو»، این اظهارات را در سخنانی در کانبرا، پایتخت استرالیا بیان کرد.

او گفت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ظاهراً در مورد تهاجم «بسیار نادرست» قضاوت کرده و مقاومت مردم اوکراین را «اشتباه» ارزیابی کرده است.

او افزود پوتین پیامدهای اقتصادی تحریم‌ها را دست‌کم و توانایی‌های ارتش خود برای کسب پیروزی سریع را دست بالا گرفته بود.

فلمینگ گفت هرچند مشاوران پوتین بیش از حد از گفتن حقیقت می‌ترسند، اما دامنه این «قضاوت‌های نادرست» باید برای کرملین کاملاً روشن باشد.

فلمینگ هشدار داد که کرملین همچنین در جستجوی حمله به اهداف سایبری است.

او همچنین از «عملیات اطلاعاتی» رئیس‌جمهوری اوکراین و تأثیر آن در مقابله با کارزار پخش اطلاعات نادرست روسیه و تبلیغات جنگ از سوی این کشور تمجید کرد.

در حالی که انتظار می رفت روسیه یک حمله سایبری بزرگ را به عنوان بخشی از کمپین نظامی خود انجام دهد، فلمینگ گفت چنین اقدامی هرگز بخش عمده استاندارد مسکو برای جنگ نبوده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که کیت بدینگفیلد، مدیر ارتباطات کاخ سفید روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «ما اطلاعاتی داریم که پوتین حس می‌کند از سوی ارتش روسیه گمراه شده است، که این منجر به تنش مداوم بین پوتین و رهبران نظامی او شده است.»

در این میان، آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌های تازه‌ای را برای «تنبیه» روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین اعمال کرد. تحریم‌های جدید بخش فناوری‌های الکترونیک و کامپیوتری را هدف قرار می‌دهد. هدف از این تحریم‌ها، تشدید مجازات مسکو و جلوگیری و سخت‌‌تر کردن دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه است.

XS
SM
MD
LG