لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

واکنش جهانی به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان به ایران؛ «تبلیغ» برای جمهوری اسلامی


ویتنی رایت، بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان، در دو نما. تصویر سمت چپ ویتنی رایت را در محوطه سفارت سابق آمریکا در تهران و در کنار پرچم پایین کشیده شده آمریکا نشان می‌دهد.
ویتنی رایت، بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان، در دو نما. تصویر سمت چپ ویتنی رایت را در محوطه سفارت سابق آمریکا در تهران و در کنار پرچم پایین کشیده شده آمریکا نشان می‌دهد.

در حالی که انتشار تصاویر ویتنی رایت، بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان، در ایران و در حالی که حجاب دارد، علاوه بر واکنش‌ها در فضای مجازی در رسانه‌های جهانی نیز خبرساز شده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفته است که نمی‌داند آنها درباره سفر چه کسی صحبت می‌کنند.

تاکنون،‌ رسانه‌هایی از جمله آسوشیتدپرس، گاردین، جروزالم پست، الجزیره، تایمز اسرائیل، تلگراف، و فاکس‌نیوز گزارش‌هایی را درباره سفر جنجالی ویتنی رایت، بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان، به ایران و انتشار تصاویر او با پوشش مورد تأیید جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۶ بهمن در جلسه رسانه‌ای هفتگی درباره این سفر جنجال‌برانگیز، گفت که از سفر ویتنی رایت به ایران بی‌خبر است.

ناصر کنعانی با اعلام این که «سفر شهروندان دیگر کشورها به ایران از طریق وزارت خارجه انجام نمی‌شود» و «شهروندان آمریکایی برای سفر به ایران منعی ندارند»، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سفر بازیگر فیلم‌های بزرگسالان به ایران مدعی شد: «اطلاع ندارم که در مورد سفر چه شهروندی صحبت می‌کنید.»

در این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به سفر این «بازیگر پورن آمریکایی مدافع فلسطینی‌ها در جریان جنگ اسرائیل علیه حماس»، هم‌زمان با زندانی بودن نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، توسط جمهوری اسلامی اشاره کرد و نوشت که این سفر «انتقادهای شدیدی را از سرکوب زنان» در پی اعتراضات سراسری ناشی از کشته شدن مهسا امینی در سال ۱۴۰۱ در بازداشت گشت ارشاد برانگیخت.

روزنامه گاردین نیز در گزارشی نوشت که «یک بازیگر پورنوگرافی آمریکایی» پس از اظهاراتش درباره سفر به ایران در شبکه‌های اجتماعی با اتهام «تبلیغ» برای جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

گاردین نوشته که مقامات ایرانی گفته‌اند ویزا برای او «مانند هر شهروند خارجی دیگری» صادر شده و «آنها از حرفه "زشت" او آگاه نبوده‌اند.»

این روزنامه بریتانیایی، با اشاره به واقعه کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تأکید کرده است که اظهارات ویتنی رایت که به «انتقاد شدید از اسرائیل» شهرت دارد، «خشم ایرانیان در تبعید را برانگیخته» چرا که «نشان می‌دهد قوانین سخت‌گیرانه حجاب اسلامی برای زنان را رعایت می‌کند.»

جروزالم پست هم با بیان این که «یک پورن‌استار طرفدار فلسطینی‌ها در بازدید از تهران سعی دارد به زنان درس نحابت بدهد»، به بازدید این بازیگر فیلم‌های بزرگسالان از سفارت پیشین ایالات متحده در تهران و نوشت که ویتنی رایت «در آن جا از رژیم به دلیل نداشتن عکس تروریست‌های» یکی از سازمان‌های فلسطینی «انتقاد کرد.»

روزنامه تایمز اسرائیل نیز تأکید کرد که سفر «بازیگر پورن آمریکایی» به ایران در حالی است که جمهوری اسلامی «نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق زنان، را در زندان نگه می‌دارد.»

این رسانه همچنین گفته که انتشار تصاویر ویتنی رایت «در سراسر تهران»، در حالی است که او «در زمینه پورنوگرافی» کار می‌کند؛ حرفه‌ای که در جمهوری اسلامی «مجازات اعدام» را به همراه دارد.

همچنین، خبرگزاری الجزیره با اعلام این که «یک بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان پس از سفر به ایران و رفتن به سفارت سابق آمریکا در تهران جنجال به پا کرد»، نوشت: «ویتنی رایت ۳۲ ساله از ایالت اوکلاهاما هفته گذشته وارد ایران شد و روز دوشنبه در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی تأیید کرد که این کشور را ترک کرده است.»

روزنامه تلگراف هم با بیان این که «زنان ایرانی پس از اعطای ویزای توریستی به یک ستاره فیلم پورن آمریکایی حامی فلسطینی‌ها، از حکومت ایران انتقاد کردند»، به «مجازات اعدام» در قوانین جمهوری اسلامی برای «پورنوگرافی» اشاره کرد.

این رسانه بریتانیایی همچنین یادآور شد که سفر این بازیگر فیلم‌های بزرگسالان به ایران، در حالی انجام شده که نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، زندانی است.

علاوه بر این، شبکه فاکس نیوز نوشت که این «ستاره پورن آمریکایی که به حمایت از فلسطینی‌ها مشغول است، علی‌رغم هشدارهای وزارت امور خارجه آمریکا و احتمال بازداشت» به ایران سفر کرد.

انتشار تصاویر باحجاب ویتنی رایت، بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان در نقاطی از تهران، در میان کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

آزاده مختاری، روزنامه‌نگار، با اشاره به طفره رفتن سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از پاسخ به خبرنگاران درباره سفر ویتنی رایت به ایران، گفته است: «جواب ایشان هم مثل جواب ندادن بود!»

هیرش سعیدیان، روزنامه‌نگار اقتصادی، با یادآوری سفر کندی چارمز، یک بازیگر دیگر فیلم‌های بزرگسالان در سال‌های گذشته به ایران، نوشته است: «ویتنی رایت پورن استار آمریکایی به دعوت کدام موسسه انقلابی به تهران آمده، سلیقه کدامتان است؟»

داوود حشمتی، روزنامه‌نگار نیز، عنوان کرده است: «احتمالا ندانید که سفارت آمریکا که ویتنی رایت پورن‌استار در آن این طور عکس می‌گیرد، تحت کنترل بسیج دانشجویی است. کاش لااقل می‌گفتند در جلسات چه مباحث تخصصی رد و بدل شد.»

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به نقل از «یک منبع مطلع» نوشته است: «ویتنی رایت به صورت شخصی و با اخذ ویزا به ایران سفر کرده و سیستم ویزادهی نیز از ماهیت کاری غیراخلاقی و مستهجن او مطلع نبوده است.»

تصویر منتشر شده از ویتنی رایت در ایران
تصویر منتشر شده از ویتنی رایت در ایران

در این رابطه، شقایق نوروزی، بازیگر و فعال برابری جنسیتی، روز جمعه در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا، اجازه حضور آزادانه ویتنی رایت در ایران در آستانه انتخابات و به رغم بازداشت‌های گسترده شهروندان دوتابعیتی و خارجی را در راستای الگوی رفتاری حکومت ایران دانست.

به گفته نوروزی، اگرچه نظام جمهوری اسلامی همچنان به مشروعیت داخلی نیاز دارد، اما این بار حضور یک هنرپیشه فیلم‌های بزرگسالان در ایران برای «مصرف خارجی» و ایجاد «اختلال در رصد مسائل حقوق بشری داخل ایران» است.

XS
SM
MD
LG