لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

حاشیه‌های یک جشن: رئیس پردیس استعفا کرد؛ دانشگاه شریف وعده برخورد داد


پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش
پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش

پس از برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی در پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در کیش با حجاب اختیاری دانش‌آموختگان دختر؛ وزیر علوم دستور پیگیری و برخورد داد؛ دانشگاه شریف از برخورد جدی خبر داد و خبرنامه امیرکبیر از استعفای رئیس پردیس پس از تهدید وزارت اطلاعات نوشت.

با گذشت ۴۸ ساعت از برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی در کیش در روز پنجشنبه ۲۵ آبان؛ روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، با صدور اطلاعیه‌ای به حاشیه‌های این جشن واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است که «عدم رعایت شئونات و قوانین منجر به امتناع رئیس و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه از مشارکت در اهدای بخشی از جوایز و ترک سالن همایش از سوی رئیس دانشگاه شد.»

در این بیانیه آمده است که مسئولین دانشگاه به برخورد جدی با مسببین این رخداد و افرادی که در این زمینه قصور یا تقصیری داشته‌اند اهتمام دارند.

پس از انتشار تصاویر این جشن در شبکه‌های اجتماعی علی شمسی پور، سخنگوی وزارت علوم در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «پیرو اتفاقات ناهنجاری که در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف افتاده است، وزیر علوم دستور پیگیری و بررسی و اعلام نتیجه ظرف ۴۸ ساعت صادر کرد.»

در پی این اتفاق خبرنامه امیرکبیر صبح امروز شنبه ۲۷ آبان با انتشار تصویر نامه استعفای رئیس پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه شریف نوشت که علی سلک غفاری در پیامی خطاب به رئیس دانشگاه شریف و رئیس هیئت‌امنا پردیس کیش استعفا کرد.

خبرنامه امیرکبیر این استعفا را ناشی از تهدید وزارت اطلاعات اعلام کرده است.

این خبرنامه پیش‌تر حجاب اختیاری فارغ‌التحصیلان را این یک «نافرمانی مدنی» دانسته و نوشته بود این نافرمانی مدنی نشان داد که جمهوری اسلامی با سرکوب بیش از ۵ هزار دانشجو، همچنان «بازنده گوی و میدان» است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که جمهوری اسلامی فشار برای تحمیل حجاب اجباری و برخورد با انتخاب حجاب اختیاری در دانشگاه‌ها و اماکن عمومی را تشدید کرده است. در همین رابطه همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید فعالان دانشجویی از افزایش فشارهای امنیتی بر دانشجویان دختر در دانشگاه‌های ایران خبر دادند.

برهمین اساس کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد که روز یکشنبه ۲۳ مهرماه دست‌کم ۲۰ تن از دانشجویان دختر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی هنگام ورود به این دانشکده از مامورین حراست نامه‌هایی دریافت کرده‌اند.

در این نامه‌ها به دانشجویان دختر اخطار داده شده است که «مقررات پوشش» را رعایت نکرده‌اند و در صورت تکرار، «با اختلالاتی در برنامه آموزشی خود» مواجه خواهند شد.

رویارویی دختران با جمهوری اسلامی در حوزه حجاب تا امروز به نفع زنان بوده و جمهوری اسلامی با تمام تلاش‌ها و تهدید‌ها نتوانسته آنها را از پیگیری مطالبات خود عقب براند. جمهوری اسلامی امیدوار است با اجرایی شدن قانون «عفاف و حجاب» بتواند در مقابله با زنان پیروز شود. قانونی که در صورت نهایی و اجرایی شدن به گفته بسیاری از حقوقدانان و تحلیل‌گران سیاسی به رویارویی بیشتر جامعه با حکومت خواهد انجامید.

XS
SM
MD
LG