لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

یک مقام اسرائیلی: اسرائیل در سقوط بالگرد رئیسی دخالت نداشت؛ لیبرمن: ما اشک نمی‌ریزیم


تصویری از عملیات نجات
تصویری از عملیات نجات

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه‌، ۳۱ اردیهشت، در گزارشی نوشت که یک مقام اسرائیلی می‌گوید اسرائیل در مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که در اثر سقوط بالگرد همراهانش نیز کشته شدند، دخالت نداشت. این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت: «ما نبودیم.»

اسرائیل تا کنون هیچ واکنش رسمی به مرگ او نشان نداده است.

در این حال، نشریه «تایمز اسرائیل» در گزارشی نوشت آویگدور لیبرمن، وزیر پیشین دفاع اسرائیل و رهبر حزب اپوزیسیون «اسرائیل خانه ما» می‌گوید که اسرائیل انتظار ندارد مرگ رئیسی هیچ تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد کند.

او به خبرگزاری اسرائیلی «وای‌نت» گفت: «برای ما مهم نیست، این بر نگرش اسرائیل [نسبت به حکومت ایران] تأثیری نخواهد گذاشت. سیاست‌های ایران توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود... با این حال، او مرد بیرحمی بود. ما یک قطره اشک هم نمی‌ریزیم.»

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ قبل از تایید رسمی کشته شدن ابراهیم رئیسی گفت که مرگ احتمالی او هیچ تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایجاد نخواهد کرد، چون همه چیز در اختیار علی خامنه‌ای رهبر نظام است.

مجله خبری سیاسی-اقتصادی «فارین پالیسی» هم امروز نوشت: مرگ رئیسی پایان یک دوران کوتاه اما متحول کننده‎ای در سیاست جمهوری اسلامی بود که ایران را در مسیری دشواری قرار داد و خاورمیانه را به آستانه جنگ منطقه‌ای سوق داد. این نشریه می‌گوید رئیسی در نزدیک به سه سال قدرت، سیاست داخلی و سیاست اجتماعی ایران را در مسیر محافظه‌کارانه‌تری قرار داد و در سیاست خارجی آشکارا چهره خصمانه‌تری در مقابل آمریکا در منطقه از خود نشان داد.

وب‌سایت خبری تحلیلی غیرانتفاعی «کانورسیشن» نوشت: «آشفتگی داخلی در دوره ریاست جمهوری رئیسی با تغییر در نقش منطقه‌ای و بین‌المللی ایران همراه بوده است. خامنه ای به عنوان ولی فقیه در سیاست خارجی حرف آخر را می زند. اما رئیسی ریاست دولتی را بر عهده داشت که مسیر تقابل با دشمنان خود، به ویژه ایالات متحده و اسرائیل را ادامه داد.»

XS
SM
MD
LG