لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

واکنش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به افزایش محدودیت‌ها: دستگاه قضایی خویشتن‌داری کند 


انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در بیانیه‌ای از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خواسته است تا در برابر روزنامه‌نگاران «خویشتن‌داری» کند.

در این بیانیه آمده است که در هفته‌های اخیر حکم زندان برخی خبرنگاران از آن جمله «سعیده شفیعی» و «نسیم سلطان‌بیگی» قطعی شده است.

این بیانیه به انتشار خبر محکومیت «سارا معصومی» خبرنگار حوزه بین‌الملل که به دو سال ممنوعیت از خبرنگاری و شش ماه حبس محکوم شده نیز اشاره کرده و احضار یا بازداشت خبرنگاران و شکایت از روزنامه اعتماد را «باعث تاسف» دانسته است.

برهمین اساس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خواستار «خویشتن‌داری بیشتر دستگاه قضایی» در برابر روزنامه‌نگاران شده و تاکید کرده که «بروز فضایی که در آن خبرنگاران از عواقب فعالیت حرفه‌ای‌شان بیم داشته باشند موجب می‌شود نتوانند به وظایف ذاتی‌شان در این حرفه بپردازند.»

این بیانیه همچنین حدود برخورد با روزنامه‌نگاران را دارای ابهام دانسته و نوشته: «این ابهام وجود دارد که حدود برخورد با آنها شامل چه موارد روشن یا نانوشته‌ای است.»

این بیانیه پس از آن منتشر شده که فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران در هفته‌های اخیر شدت گرفته و بر اساس اعلام رسانه‌ها طی روزهای اخیر موارد متعددی از احضار و بازداشت در این صنف صورت گرفته است.

برهمین اساس هادی کسایی‌زاده مهابادی، مدیر مسئول ماهنامه «میدان آزادی» سه شنبه ۲۸ آذر ماه پس از مراجعه به مجتمع قضایی قدوسی در تهران بازداشت شده است.

فشار مضاعف بر روزنامه‌نگاران در ایران پس از آغاز اعتراضات سراسری در پایان شهریور ۱۴۰۱ شدت یافت و با بازداشت دست‌کم ۷۳ روزنامه‌نگار و عکاس خبری در نیمه دوم سال گذشته، آزادی مطبوعات بیش از پیش در محاق قرار گرفت.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG