لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

وعده آموزش و پرورش: سامانه رتبه‌بندی راه‌اندازی می‌شود


تصویری از اعتراض معلمان، همدان ۲۵ آذر ۱۴۰۰
تصویری از اعتراض معلمان، همدان ۲۵ آذر ۱۴۰۰

وزیر آموزش و پرورش می‌گوید سامانه رتبه‌بندی معلمان اکنون به صورت آزمایشی باز شده و ۲۶ مرداد در دسترس معلمان قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا در روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با بیان این که «۸۰۰ هزار معلم» مشمول این قانون می‌شوند، اعلام کرد، در پی مذاکراتی با سازمان برنامه‌وبودجه قرار است تا تعیین کامل رتبه‌های معلمان «بخشی از اضافه پرداخت‌های ناشی از رتبه‌بندی» به طور «علی‌الحساب» به آنها پرداخته شود.

نوری با اشاره به اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش به عنوان اولویت مورد تأکید رهبر جمهوری اسلامی، «کلیت» قانون رتبه‌بندی معلمان را «به نفع نظام تعلیم و تربیت» دانست و آن را موجب «بهبود معیشت فرهنگیان» و «ایجاد رقابت در نظام تعلیم و تربیت» توصیف کرد.

معلمان معترض که شماری از آنها همچنان در زندان به سر می‌برند، آنچه را که بعد از یک دهه کش و قوس به عنوان قانون رتبه‌بندی تصویب شد، «سرهم‌بندی» توصیف می‌کنند و می‌گویند فرسنگ‌ها با خواسته‌های آنان فاصله دارد.

معلمان در ماه‌های گذشته با برگزاری تجمعات گسترده و پی در پی خواستار رفع تبعیض، پایان بی‌عدالتی، افزایش حقوق، آزادی معلمان زندانی، همسان‌سازی بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای قانون رتبه‌بندی مشاغل شده بودند.

اما اعتراضات مدنی آنها در موارد متعدد با خشونت و سرکوب نیروی انتظامی و دستگیری و بازداشت بسیاری از معلمان معترض همراه بود و شماری از فعالان صنفی از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، و محمد حبیبی همچنان در زندان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG