لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

گزارش پایگاه داده‌های باز ایران از جعل آمار توسط ستاد مرکزی راهیان نور


کاروان راهیان نور- آرشیو
کاروان راهیان نور- آرشیو

ستاد مرکزی راهیان نور، موسسه‌ای است که زیر نظر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، وظیفه برنامه ریزی و برگزاری بازدید از مناطق جنگی جنگ هشت‌ساله ایران و عراق را بر عهده دارد و هر سال آماری از به اصطلاح «سفرهای زیارتی» و «زائران» مناطق جنگی منتشر می‌کند.

پایگاه داده‌های باز ایران گزارشی را درباره جدیدترین آمار ارائه شده این ستاد منتشر کرده است.

پایگاه داده‌های باز ایران در این گزارش به گزارش دیگری اشاره کرد که در مرداد سال ۱۴۰۲، با تحلیل داده‌های ۵ سال پیش از آن نشان داده بود که نه تنها آمارهای ستاد راهیان نور در مقایسه با سایر آمارها غیرمنطقی بودند، بلکه به وضوح بر اساس یک «ضریب ثابت» عددسازی و جعل شده بودند.

این گزارش سپس می‌نویسد که در سالنامه ۱۴۰۱، که مرکز آمار ایران روز ۱۵ فروردین سال جاری منتشر کرده، ایراد «ضریب ثابت» برطرف شده ولی همچنان اعداد نه براساس واقعیت که بر اساس ضریب‌‌هایی محاسبه و گرد شده‌اند که فقط نسبت آن‌ها با سال‌های قبل متفاوت است.

ایراد دیگر این‌که در صفحه ۷۳۹ جدول سالنامه آماری سال ۱۴۰۱ مرکز آمار ایران، حاصل جمع عدد ستون‌ها و ردیف‌ها در بعضی موارد هم خوانی ندارد و در بعضی ردیف‌ها نیز حاصل جمع تعداد شرکت‌کنندگان زن و مرد دقیق نیست.

به همین علت، چنین به نظر می‌رسد که امسال هم در آمار این ستاد اعداد و ارقامی بر اساس ضریب‌های فرضی آماده و رقم اعشار آن‌ها را گرد کرده‌اند.

نکته دیگر در این آمار، حضور ۳ میلیون و ۴۲۳ هزار تن در سفرهای زیارتی راهیان نور است که در مقایسه با آمارهای دیگر، عددی بسیار بزرگ و غیر منطقی به نظر می‌رسد.

در سالنامه آماری سال ۱۴۰۱، تعداد کل مسافران برون شهری جا‌به‌جا شده با اتوبوس در کل ایران کمی بیش از ۴۸ میلیون مسافر بوده است.

به این ترتیب، با توجه به رقم ادعایی ستاد راهیان نور، ۷ درصد از تعداد کل مسافران در ایران در سفرهای راهیان نور به مناطق جمعی شرکت داشته اند که بسیار غیر منطقی و باور ناپذیر است.

XS
SM
MD
LG