لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

بحران سیل در ایران؛ سهم نهادهای مذهبی در بودجه ۹۸ چند برابر سازمان مدیریت بحران است


سیل در استان گلستان
سیل در استان گلستان

در حالی که ایران کشوری حادثه خیز محسوب می شود و طی سال ها شاهد حوادثی مرگبار همچون زلزله بم و کرمانشاه بوده و این روزها نیز سیل مرگبار در شیراز قربانیان زیادی گرفته، اما این بار نیز در بودجه سال ۹۸ در مقایسه با سازمان ها و نهادهای مذهبی به سازمان مدیریت بحران سهم ناچیزی داده شده است.

بر اساس بودجه سال ۹۸ سهم سازمان مدیریت بحران ۱۲.۷۵ میلیارد تومان است اما در مقابل شورای عالی حوزه های علمیه ۳۰۶.۳ میلیارد تومان، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه۲۰ میلیارد تومان، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم ۱۵۰ میلیارد تومان بودجه دارند.

حتی بودجه ستاد مرکزی راهیان نور که یک اردوی بازدید از مناطق جنگی ایران است، نیز بودجه اش بیش از سازمان مدیریت بحران است و در سال ۹۸ بودجه ۲۵ میلیاردی خواهد گرفت.

سهم مجمع جهانی اهل بیت با ۳۳ میلیارد تومان و جامعه المصطفی نیز ۲۰۱ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ خواهد بود.

در شرایطی که ایران با مشکلات اقتصادی روبروست، افزایش سهم نهادهای مذهبی در بودجه ۹۸ پیش از و فاصله فاحش بودجه با دستگاه‌های اجرایی در کشور انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است اما در براساس قانون جمهوری اسلامی سهم سازمان مدیریت بحران تنها ۵ درصد از کل بودجه است و سال‌های گذشته نیز همیشه نهادهای مذهبی بودجه ای چندبرابر این سازمان داشته اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG