لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

رئیسی در نیویورک با مکرون دیدار و گفت‌وگو کرد


دیدار رئیسی مکرون- خبرگزاری مهر
دیدار رئیسی مکرون- خبرگزاری مهر

ابراهیم رئیسی که به نیویورک سفر کرده روز سه‌شنبه و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار کرد.

تا لحظه ارسال این خبر جزئیاتی از این دیدار منتشر نشده است.

دیدار رئیس‌جمهوری فرانسه با رئیس دولت سیزدهم درحالی صورت گرفته که اعتراضات چند روز اخیر ایران و در واکنش به مرگ مهسا امینی در حال فزونی است و سرنوشت مذاکرات برجام نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این درحالی است که در روزهای اخیر نیز موضع قدرت‌های اروپایی از همراهی با ایران به انتقاد از سیاست‌های تهران تغییر کرده است.

این درحالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، ۲۸ شهریور، در نیویورک به خبرنگاران گفت که «پیشنهادی که توسط هماهنگ‌کنندگان [متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق احتمالی احیای برجام] ارائه شده روی میز است و در آنجا باقی خواهد ماند.»

رئیسی به نقض حقوق بشر در ایران و دست داشتن در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ متهم است، قرار است روز چهارشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

این درحالی است که رئیسی بعدازظهر دوشنبه در یک سخنرانی در اجلاس یونسکو، سند تحول آموزشی این سازمان معروف به «سند ۲۰۳۰» را مورد انتقاد قرار داد و از نهادهای بین‌المللی خواست «به حق حاکمیت فرهنگی و تربیتی کشورها» احترام بگذارند.

رئیسی علیرغم مخالفت بسیاری از نهادهای محافظه‌کار در ایران، انجام سفر نیویورک را در راستای «جهاد تبیین» توجیه کرده است.

XS
SM
MD
LG