لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

دیوان محاسبات ایران: احمدی نژاد همچنان تخلف می کند


رییس دیوان محاسبات ایران می گوید تخلفات محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری همچنان ادامه دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفته است با اینکه میزان تخلفات در میان مسوولان میانی دولت کاهش یافته اما رییس جمهوری و هیات دولت همچنان به تخلفات خود ادامه می دهند.

دیوان محاسبات نهادی وابسته به مجلس شورای اسلامی است که بر عملکرد مالی دولت نظارت می کند.

تخلف از اجرای برخی بخش های لایحه بودجه، در دولت های قبل از احمدی نژاد هم وجود داشت اما انتقادات رییس فعلی دولت از جایگاه نظارتی مجلس ، حساسیت بین دولت و نهاد قانونگذاری در ایران را بیشتر کرده است.

محمود احمدی نژاد در یکسال اخیر اعلام کرده که قبول ندارد مجلس در راس امور است. او با این دلیل که دولت مجری مصوبات است، از اجرای برخی مصوبات مجلس خودداری کرد و منتققدان دولت می گویند دولت تا کنون اجرای هدفمندی یارانه ها را مطابق سلیقه خود انجام داده است.

امروز رحمانی فضلی لیستی از تخلفات دولت ارایه داد. مواردی چون :
- محقق نشدن برخی درآمدهای پیش بینی شده از سوی دولت
- جابه جایی درآمدها بدون مجوز مجلس
- واگذاری و خصوصی سازی نامناسب در اجرای اصل ۴۴
- اجرای نادرست قانون هدفمند کردن یارانه ها
- بی نظمی در حساب ذخیره ارزی، در برداشتها و پرداختها

اتهامی از انتخابات گذشته

این اولین بار نیست که دیوان محاسبات، دولت محمود احمدی نژاد را به تخلفات مالی متهم می کند.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، دولت احمدی نژاد از سوی دیوان محاسبات، به واریز نکردن بخشی از درآمد فروش نفت به خزانه متهم شده بود. نامزدهای رقیب هم تاکید داشتند که این مبلغ برای خرید رای به نفع محمود احمدی نژاد در آن انتخابات مصرف شده است. با اینحال، دستگاه قضایی و نهادهای ناظر بر انتخابات ، این اعتراضات را نشنیده گرفتند و آیت الله خامنه ای جانب محمود احمدی نژاد را گرفت.

دولت محمود احمدی نژاد، چه آن زمان و چه در ماه های اخیر ، ایرادهای دیوان محاسبات را نپذیرفت و حتی در روزهای اخیر، علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد با انتقاد از دیوان محاسبات ایران، گفت: «حساب و کتاب لازم در کشور وجود ندارد. متاسفانه کسی نیست رسیدگی کند وگرنه رئیس دیوان محاسبات به خود جرات نمی داد که اتهامات بی اساس را به دولت وارد کند.»

این اظهارات آقای جوانفکر، امروز با واکنش رحمانی فضلی، رییس دیوان محاسبات امروز مواجه شد. او با تاکید بر اینکه عملکرد دیوان در باره تخلفات دولت قابل اثبات است، به مثالی در این مورد اشاره کرد و گفت:«سال گذشته اعلام کردیم از جمله تخلفات دولت این بود که ۱۱هزار میلیارد دلار به حساب ذخیره واریز نکرده که مجلس به این گزارش رای مثبت داد و موضوع به قوه قضائیه ارجاع شد.»

هنوز مشخص نیست قوه قضاییه برای شکایت قضایی از تخلفات دولت چه تصمیمی بگیرد اما دولت محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر با انتقاداتی از سوی حامیان سابق خود مواجه شده است.

این منتقدان می گوید برخی از اعضای دولت در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی دست داشته اند. محمود احمدی نژاد تا کنون این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG