لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

حقوق شهروندی | برادر سپیده قلیان از انتقال این فعال مدنی به اوین خبر داد


از راست: محمد خنیفر،‌نازنین زاغری، ایمان اخضری، و سپیده قلیان
از راست: محمد خنیفر،‌نازنین زاغری، ایمان اخضری، و سپیده قلیان

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و برخی رسانه‌های داخلی ایران حاکی از انتقال سپیده قلیان به زندان اوین، محکومیت یک شهروند اهل مریوان به زندان، اعدام قریب الوقوع یک زندانی در سنندج، بازگشت به کار برخی از کارگران اخراجی هفت‌تپه، بازداشت دو خبرنگار در پی انتشار خبر «تجاوز» به چند دانش‌آموز، و یک «قتل ناموسی» دیگر در ایران است.​

  • انتقال سپیده قلیان به زندان اوین

چهار روز پس از بازداشت سپیده قلیان توسط دست‌کم ۳۰ مامور مرد و زن در منزل شخصی این فعال مدنی زندانی، خبرها حاکی از انتقال او به زندان اوین است.

مهدی قلیان، برادر سپیده روز شنبه ۲۴ مهر ماه با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود از انتقال خانم قلیان به زندان اوین خبر داد و نوشت او در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان است.

  • یک شهروند اهل مریوان به زندان محکوم شد

برخی رسانه‌های حقوق بشری از محکومیت یک شهروند کُرد اهل مریوان به ۱۰ ماه زندان توسط دستگاه قضایی ایران خبر دادند.

وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» روز شنبه ۲۴ مهرماه با انتشار این خبر نام این شهروند را حسن فرجی اعلام کرد و نوشت او طی روزهای گذشته به اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ ماه زندان محکوم شده است.

به گفته این نهاد حقوق‌بشری، آقای فرجی اواخر خرداد ماه سال جاری توسط نیروهای اطلاعات سپاه، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و پس از دو هفته با تودیع وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی، آزاد شده بود.

  • یک «قتل ناموسی» دیگر در ایران

یک «قتل ناموسی» دیگر در ایران در حالی روی داده که خبرها حاکی از متواری شدن پدر دختری است که گفته می‌شود جسد او از چاهی ۱۲۰ متری بیرون آورده شده است.

خبرگزاری ایرنا، روز شنبه ۲۴ مهرماه به نقل از دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان نوشت، جسد این دختر روز جمعه در صد کیلومتری شمال مرکز استان کرمان و از چاهی در کمربندی نزدیکی دانشگاه کار این شهرستان بیرون کشیده شده و تحقیقات محلی پلیس به منظور روشن شدن ابعاد و علت این قتل از اردوگاه «اتباع بیگانه افغان» آغاز شده است.

ایمان شهسواری، دادستان رفسنجان با اشاره به اینکه پدر این دختر جوان در حال حاضر متواری است افزود بررسی‌های پزشکی قانونی مشخص خواهد کرد که آیا قتل قبل از انداختن این دختر جوان به داخل چاه رخ داده یا خیر.

  • اعدام قریب الوقوع یک زندانی در سنندج

برخی رسانه‌های حقوق‌بشری از اجرای حکم اعدام قریب الوقوع طالب هجرتی‌پور، زندانی متهم به «قتل عمد» در زندان مرکزی سنندج خبر می‌دهند.

سازمان حقوق بشر ایران با انتشار این خبر نوشت مسئولان زندان به طالب هجرتی‌پور اطلاع داده‌اند که قرار است حکم اعدام او که حدود ۶ ماه پیش در دیوان عالی کشور تایید شده است، در روزهای آخر مهر ماه به مرحله اجرا گذاشته شود.

این نهاد حقوق بشری به نقل از یک منبع مطلع افزود، این زندانی که از شش سال و نیم پیش در زندان به سر می‌برد اواخر فروردین ماه ۱۳۹۳ در یک درگیری بر سر زمین کشاورزی با استفاده از اسلحه مرتکب قتل شد. این گزارش می‌افزاید او پس از یک سال فرار خود را تسلیم پلیس و در اعترافاتش اعلام کرد شلیک او مستقیم نبوده و قصد کشتن مقتول را نداشته است.

  • بازداشت دو خبرنگار در پی انتشار خبر «تجاوز» به چند دانش‌آموز

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ابوالفضل پورحسین‌قلی و آرش شادمند، دو خبرنگار که به دلیل انتشار گزارش «تجاوز» یک معلم به تعدادی دانش‌آموز در یکی از روستاهای اهر بازداشت شده بودند، به تهران منتقل شده‌اند.

وبسایت حقوق بشری «هرانا» نوشته است آقایان پورحسین‌قلی و شادمند هفته اول مهر ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و برخی لوازم شخصی این دو خبرنگار نیز پس از تفتیش محل کار و منزل ضبط شده است.

  • بازگشت به کار برخی از کارگران اخراجی هفت‌تپه

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه از صدور حکم بازگشت به کار برخی از کارگران اخراج شده این کارخانه توسط اداره کار شوش خبر داد.

این کانال تلگرامی، روز شنبه ۲۴ مهر با انتشار این خبر اعلام کرد در «رای هیات» آمده است اخراج کارگران بدون دلیل بوده و به همین علت پس از صدور این حکم، محمد خنیفر و ایمان اخضری بازگشت به کار شدند.

سندیکای کارگران این شرکت همچنین با اعلام این خبر خواهان بازگشت به کار اسماعیل بخشی و سالار بیژنی دیگر کارگران اخراج شده از این شرکت شد.

بازگشت به کار تمامی کارگران اخراج شده از کارخانه نیشکر هفت‌تپه، یکی از مطالبات کارگران معترض این شرکت در اعتراضات ماه‌ها اخیر بوده است.

XS
SM
MD
LG